İçeriğe atla

"Anton Drexler" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (Kategori:Alman naziler içeriği Kategori:Alman Naziler içine taşındı (Katalitik))
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
'''Anton Drexler''' (13 Haziran 1884 - 24 Şubat 1942), 1920'lerde siyasetin ilk günleri sırasında [[Adolf Hitler]]'in akıl hocası olarak bilinen [[Almanlar|Alman]] siyasi lider.
 
[[Münih]]'te doğan Drexler, 1902 yılında [[Berlin]]'de çilingir olana dek tren makine tesisatçısıydı. Siyasi hayata atılana kadar bir süre demircilik işiyle de uğraşmıştır. [[I. Dünya Savaşı]] sırasında [[Alman Atayurt Partisi]]'ne (''Deutsche Vaterlandspartei'') katıldı. Drexler, [[I. Dünya Savaşı]] sırasında silahlı kuvvetlerde hizmet için uygun görülmediği için askerlik yapmadı.<ref>Dimuro, Gina. "Why Anton Drexler Was More Responsible for the Nazi Party Than Adolf Hitler".</ref> Bir şair ve gazeteci olan [[Karl Harrer]] ile birlikte 1919 yılında [[Gottfried Feder]] ve [[Dietrich Eckart]] ile Münih'te [[Alman İşçi Partisi]]'ni (DAP) kurdu. 1920'de Alman İşçi Partisi'nin adı [[Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi]] (NSDAP) olarak değişti ve 1921 yılına gelindiğinde, [[Adolf Hitler]] hızla partinin tartışmasız lideri oldu. Hitler'in parti başkanı olmasıyla Drexler sonraları sadece sembolik bir konuma taşınmış onursal başkan olmuştu. 1923 yılında partiyi bıraktı.
 
Drexler da [[Thule Cemiyeti]] olarak bilinen Münih toplumunun zengin üyeleri için bir ''Völkisch'' siyasi kulüp üyesiydi. 1924 yılından 1928 yılına kadar başka bir parti için başkan yardımcısı olarak görev yaparak Bavyera eyaletinden milletvekili seçildi. Nazi Partisi'nin 1925'te yeniden kurulmasında hiçbir rol oynamadı fakat 1933 yılında NSDAP'nin iktidara gelmesi üzerine Hitler'in yanına döndü. Parçalanmış bir grup olan Nationalsozialer Volksbund'u (Ulusal Sosyalist Birlik) kurdu, ancak bu 1928'de feshedildi. 1934 yılında partisinden Kan Emri madalyası aldı ve zaman zaman yaklaşık 1937 yılına kadar bir propaganda aracı olarak kullanıldı, ama yine gerçek gücünü göstermede etkin bir rol oynamasına izin verilmedi.
1.447

değişiklik