İçeriğe atla

Tribunus militum consulari potestate: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
k (Consular tribün sayfasının yeni adı: Konsüler tribün: Türkçeleştirildi)
Değişiklik özeti yok
'''Konsüler Tribün''' ya da '''Tribuni militum consulari potestate''', ''[[Roma Cumhuriyeti]]'nde'', [[Patrici]]ler ve [[Pleb]]ler arasında [[M.Ö. 444]] yılında başlayan ve ardından önce [[M.Ö. 408]]'den [[M.Ö. 394]]'e, sonra [[M.Ö. 391]]'de yeniden başlayıp [[M.Ö. 367]]'ye kadar süren ''[[Sınıf savaşı|Sınıf çatışmaları]]'' sırasında [[Konsül]]er güce sahip olarak seçilen [[tribün]]ler için kullanılan unvan.
 
[[Titus Livius|Livy]] ve [[Halikarnaslı Dionysius]]'a ait hikayelere göre, ''Tribuni militum consulari potestate'' magistralığı, [[Patrici]]ler ve [[PlebPlebler]]ler arasındaki ''[[Sınıf savaşı|Sınıf çatışmaları]]'' sırasında, [[PlebPlebler]]lerin'in devletin üst kademelerinde görev alabilmelerini sağlamak amacıyla [[Konsül]] makamında bir reform yapmaksızın [[Censor]] magistralığı ile birlikte oluşturuldu; böylece plebler Konsüler Tribün seçilebileceklerdi.
 
Konsüler Tribünlerin sayısı 2 - 6 arasında değişkenlik gösterir çünkü genellikle iki meslektaş [[Censor]] olarak kabul edilirler ve bazen "sekiz tribünler" olarak bahsedilirler.
3.983

düzenleme