İçeriğe atla

"Nizam Ergüden" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
(düz.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
{{Kaynaksız|tarih=Nisan 2020}}
'''Nizam Ergüden''' (d. 17 Eylül 1918, [[Afyonkarahisar]]; ö. 21 Nisan 1991, [[İzmir]]), Türk sinema oyuncusu ve sanat yönetmeni. 1918 yılında [[Afyonkarahisar|Afyon]]’da doğan Nizam Ergüden, sevimliliği ile [[Yeşilçam]]’ın unutulmayacak yüzlerinden biridir. Oyunculuğa ''[[On Korkusuz Adam]]'' filmi ile başlayan sanatçı, sinemaya birçok dalda hizmet vermiş tir. Birçok filmin set amirliğini yapmış, [[Cüneyt Arkın]]’ın ''[[Babalık]]'' filminin sanat yönetmenliği görevinde bulunmuştur.
 
1918 yılında [[Afyonkarahisar|Afyon]]’da doğan Nizam Ergüden, sevimliliği ile [[Yeşilçam]]’ın unutulmayacak yüzlerinden biridir. Oyunculuğa ''[[On Korkusuz Adam]]'' filmi ile başlayan sanatçı, sinemaya birçok dalda hizmet vermiş tir. Birçok filmin set amirliğini yapmış, [[Cüneyt Arkın]]’ın ''[[Babalık]]'' filminin sanat yönetmenliği görevinde bulunmuştur.
''[[Banker Bilo]]'' filmindeki kaçakçı tiplemesi ile mükemmel bir oyunculuk ortaya koyan Nizam Ergüden, 1970 li yıllarda [[Yeşilçam]]’ı saran erotik furyadan nasibini almış, birçok ucuz erotik filmde sevimlilik katsın diye oynatılmış veya oynamak zorunda kalmıştır.
 
''[[Banker Bilo]]'' filmindeki kaçakçı tiplemesi ile mükemmel bir oyunculuk ortaya koyan Nizam Ergüden, 1970 li yıllarda [[Yeşilçam]]’ı saran erotik[[Yeşilçam furyadanseks furyası|seks furyasından]] nasibini almış, birçok ucuz [[Erotizm|erotik]] temalı filmde sevimlilik katsın diye oynatılmış veya oynamak zorunda kalmıştır.
 
Nizam Ergüden 21 Nisan 1991 tarihinde İzmir’de ölmüştür.
2.918

değişiklik