İçeriğe atla

Uçan Hollandalı: Revizyonlar arasındaki fark

Eski versiyonunda bir bilgi için "bilimsel yöntemlerle kanıtlanmıştır" yazıyordu. Fakat bu konu kanıtlanabilecek bir öge içermediğinden o kısmı "böyle olduğu düşünülüyor" olarak değiştirdim.
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
(Eski versiyonunda bir bilgi için "bilimsel yöntemlerle kanıtlanmıştır" yazıyordu. Fakat bu konu kanıtlanabilecek bir öge içermediğinden o kısmı "böyle olduğu düşünülüyor" olarak değiştirdim.)
Geminin kaptanı Van Der Decken ([[Davy Jones'un dolabı|Davy Jones]]) ise denizci argosunda denizin ruhunu temsil eder. Denizin dibine gitmek yerine Davy Jones'un yanına gitmek kullanılır. [[Define Adası]] ve [[Peter Pan]] gibi çoğu korsan öyküsünde denizciler konuşurken Davy Jones ve Uçan Hollandalı'ya gönderme yaparlar.
 
Davy Jones ise edebiyatta ilk kez 1726'da [[Daniel Defoe]]'nun Four Years Voyages of Capt. George Roberts eserinde, ilk karakter tanımıysa 1751'de yayımlanan Tobias Smollett'in The Adventures of Peregrine Pickle eserinde yer almıştır. (Bu tanımda Davy Jones, alev nefesli, boynuzlu, kurbağa başlı bir canavar olarak tanımlanmıştır.) Washington Irving Adventures of the Black Fisherman, [[Herman Melville]] [[Moby Dick]] ve [[Charles Dickens]] [[Bleak House]] isimli eserlerinde Davy Jones'a göndermeler yapmışlardır. [[Temel Reis]] ve [[SüngerBob KareŞort|SüngerBob Karepantolon]] gibi deniz temalı yapımlarda da sık sık bir karakter olarak görünmüş ve ondan ve Uçan Hollandalı'dan bahsedilmiştir. Hikayeye inanan onlarca denizci Ümit Burnu'nu ziyaret edip fırtınalı günlerde gemiyi gördüklerini iddia ederler. Denizcilerin sözlerine göre uçan bir gemidir. Fakat günümüzde bu gemininuçan gemi efsanesinin sadece bir tür serap olduğu bilimsel kanıtlarla ispatlanmıştırdüşünülüyor.{{Kaynak belirt}}
 
Ayrıca [[Karayip Korsanları]] film serisine de konu olmuştur. Bu seride Davy Jones [[Davy Jones|bir karakter]] olarak yer almış Uçan Hollandalı gemisi de görünmüştür.
Anonim kullanıcı