İçeriğe atla

Ruşen Eşref Ünaydın: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
(röpörtaj yazan kelimeleri mülakat olarak değişim yapıldı)
Değişiklik özeti yok
'''Ruşen Eşref Ünaydın''' (18 Mart 1892 - 21 Eylül 1959), [[Türkler|Türk]] [[edebiyatçı]], [[gazeteci]], [[yazar]], [[siyasetçi]] ve [[diplomat]]. [[Galatasaray SK|Galatasaray]]'ın kurucularından -12 numaralı üye- biridir.
 
1914'te Batı edebiyatından yaptığı tercümelerle yazı hayatına başlayan Ünaydın, vefat ettiği 1959 yılına kadar çocuk şiiri, deneme, edebî mülakat, mensur şiir ve hatırat gibi çeşitli edebî türlerde birçok eser kaleme aldı. 1917 ve 1918 yıllarında Türk edebiyatının ünlü yazar, şair ve fikir adamlarıyla yaptığı edebî röportajlarımülakatları 1918'in sonlarına doğru ''"Diyorlar ki"'' adıyla kitaplaştırdı. Yine 1918'de ''"Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülâkat"'' adlı eseriyle [[Mustafa Kemal Atatürk]] 'ü ilk kez Türk ve dünya kamuoyuna tanıttı. Millî Mücadele'ye fiilen katıldı, Atatürk'ün yakınında çalıştı, kırk ay süren bu dönemi yazılarında anlattı. Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün genel sekreterliğini yaptı, milletvekili oldu. Dil işlerinde çalıştı, [[Türk Dil Kurumu]]nun kuruluş çalışmalarına katıldı, kurumun ilk Umumî Kâtipliği görevini yaptı. Daha sonra diplomat olarak görev yaptı.
 
[[Falih Rıfkı Atay]]'a göre Ruşen Eşref Ünaydın'ın "''üç büyük aşkı vardı: eşi Saliha Hanım, hocası [[Tevfik Fikret]] ve her şeyi Mustafa Kemal Atatürk."''
== Kitapları ==
 
=== MülakatMÜLAKAT ===
* Diyorlar ki (1918)
* Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülâkat (1918)
Anonim kullanıcı