İçeriğe atla

Wiltshire: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzenleme özeti yok
(https://en.wikipedia.org/wiki/Wiltshire adresinden çeviri yapıldı.)
kDeğişiklik özeti yok
 
| website =
}}
 
'''Wiltshire''', [[Birleşik Krallık]]'ın [[İngiltere]] ülkesinin [[Güney Batı İngiltere]] bölgesinde bir törensel kontluktur. Bu törensel kontluk 2009'da yapılan reformlar sonunda törensel "Wiltshire" Kontluğu [[Trowbridge]] merkezli "Wiltshire" tek-seviyeli-yörel-yönetim konseyi idaresi ile [[Swindon]] merkezli [[Swindon Borough]] tek-seviyeli-yörel-yönetim konseyi idaresinden oluşmaktadır.
 
|}
 
<!--
 
Wiltshire is characterised by its high downland and wide valleys. Salisbury Plain is famous as the location of the Stonehenge and Avebury stone circles and other ancient landmarks and as the main training area in the UK of the British Army.
 
-->
== İdari yapılanma ==
 
|}
 
== Eğitim ==
Wiltshire'da, en büyüğü Warminster Kingdown olan, kamu tarafından finanse edilen otuz ilçe ortaokulu ve Marlborough College, St Mary's Calne, Dauntsey's near Devizes ve Warminster School da dahil olmak üzere on bir bağımsız ortaokul vardır. İlçe okulları,hemen hemen her şeyi kapsamakta ve eski eğitim modeli yalnızca iki gramer okulu (South Wilts Gramer Okulu ve Bishop Wordsworth's School) ve üç seçici olmayan okulu olan Salisbury'de hayatta kalabilmiştir. Batı Wiltshire ve Kuzey Wiltshire'ın eski bölgelerindeki ilçe ortaokullarının ikisi hariç tümü altıncı sınıfa sahiptir, ancak bu, ilçenin geri kalanındakilerin sadece yarısıdır.
 
Wiltshire, üniversitesi veya üniversite koleji olmayan birkaç İngiliz ilçesinden biridir. Trowbridge ilçesine en yakın üniversite Bath Üniversitesi'dir. Bununla birlikte, Bath Spa Üniversitesi, Corsham'daki Corsham Court'ta bir merkeze sahiptir ve Oxford Brookes Üniversitesi, Swindon'da (Oxford'dan neredeyse 50 km) küçük bir kampüs sürdürmektedir. Planlanan bir Swindon Üniversitesi veya Wiltshire Üniversitesi için ana hat planları, Kasım 2008'de Swindon İlçesi tarafından açıklanmış, ancak plan taahhüt edilmemiştir. Bu nedenle kendi üniversitesi olmayan Swindon, İngiltere'nin en büyük nüfus yoğunluğuna sahip merkezi olmaya devam etmektedir.
 
== Kaynakça ==
{{kaynakça}}
 
== Dış bağlantılar ==
 
{{Commons kategori|Wiltshire}}
* [http://www.wiltshire.gov.uk Wiltshire Konseyi Resmi sitesi] {{Webarşiv|url=https://web.archive.org/web/20150507084159/http://www.wiltshire.gov.uk/ |tarih=7 Mayıs 2015 }} {{İng}}
{{Wiltshire|durum=collapsed}}
{{İngiltere'deki kontluklar|durum=collapsed}}
 
{{İngiltere-yerleşim-taslak}}
 
<!--kategori-->
 
{{Otorite kontrolü}}
 
42.283

düzenleme