İçeriğe atla

İbn-i Cezerî: Revizyonlar arasındaki fark

Osmanlı Vatandaşlığı sadece Türklere verildiği gibi İbn-i Ceziri'nin Osmanlı Türkçesiyle Arapça eserlerin olmasıda bunun delilidir. İbn-i Ceziri'nin tam adı hem Türkçede hemde Arapçada düzeltildi.
(Otorite kontrolü şablonu eklendi)
(Osmanlı Vatandaşlığı sadece Türklere verildiği gibi İbn-i Ceziri'nin Osmanlı Türkçesiyle Arapça eserlerin olmasıda bunun delilidir. İbn-i Ceziri'nin tam adı hem Türkçede hemde Arapçada düzeltildi.)
Etiketler: Geri alındı Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
}}
 
'''İbn-i Cezerî''', tam adıyla '''Muhammed bin Muhammed bin Muhammed binb. Ali binb. Yûsuf el-Cezerî, ed-Dımeşkî, eş-Şîrâzî''' ([[Arapça]]: محمد بن محمد بنمحمد بن علي بن يوسف الجزري الدمشقيالدَّمشقي الشيرازيالشَّيرازي ) (d. 1350 [[Şam]], ö. 1429 [[Şiraz]]) (Hicrî 751/833), [[İslam|İslam alimi]], [[tarihçiOsmanlı Türkleri|Osmanlı Türk]] [[Tarihçi]] ve [[yazar]].<ref>{{Web kaynağı |url=https://books.google.ca/books?id=QtcUAAAAIAAJ |başlık=Arşivlenmiş kopya |erişimtarihi=25 Ekim 2015 |arşivurl=https://web.archive.org/web/20151119202630/https://books.google.ca/books?id=QtcUAAAAIAAJ |arşivtarihi=19 Kasım 2015 |ölüurl=hayır}}</ref> Bazı yazarlar Türk-Arap [[Kürtler|Kürt]]veya Türk-Fars kökenli<ref>Mehmet Eminolduğunu Zeki,iddia ederler. Ancak çoğunlukla eserleri Osmanlı KürtTürkçesi ve KürdistanArapça Ünlüleri,olduğu Çeviren:için M.kendi Baban,döneminde M.Yağmur,doğduğu S.Şam Kutlay,şehiri Osmanlı İmperatorluğunun elinde olduğu gibi Özİbn-gei Yayınları,Cezerî'nin s.de 311,dolaylısıyla Türk ISBNolduğu 9789757861126ve Osmanlı Vatandaşlı olduğu bilinmektedir.<ref name=":0" /><ref>Not: olduğunuOsmanlı iddiaVatandaşlığı ederlersadece Türklere verilirdi, Biyografisinde ve Kaynaklarda detaylıca belirtilmektedir.</ref>
 
Hicri 25 Ramazan 751, miladi (30 Kasım 1350) tarihinde [[Şam|Şam]]'da doğdu.
Şam'da yetişmiş ve 14 yaşında [[hafız]] olmuştur. Daha sonra [[kıraat]] ilmine yönelmiş ve bu konuda döneminin önde gelen alimlerinden kıraat dersleri almış ve bu konuda yazılmış Şatibiyye, Teysir ve el-Kafi gibi bu alanda ana kaynak sayılan eserleri okumuştur.
 
Kıraat dersleri okumak ve okutmak için [[Mısır]], [[Yemen]], [[Hicaz]], [[Basra]], [[Semerkand]], [[Şiraz]], Asbahan ve [[Anadolu]] gibi birçok beldeye seyahat etmiştir. Bir dönem [[Medine]]’de kalmış ve burada meşhur olan “en-Neşr fi Kıraatil Aşr” kitabını telif etmiştir<ref name=":0">Ḥāfiẓ, Muḥammad Muṭīʻ (1995). Shaykh al-qurrāʼ al-Imām Ibn al-Jazarī (751–833). Dār al-Fikr al-Muʻāṣir. s. 7–11.</ref>. Bir rivayete göre bu eserini hicri 799 yılında [[Bursa]]’da yazmıştır.
 
== Kaynakça ==