İçeriğe atla

Wiltshire: Revizyonlar arasındaki fark

https://en.wikipedia.org/wiki/Wiltshire adresinden çeviri yapıldı.
(Otorite kontrolü şablonu eklendi)
(https://en.wikipedia.org/wiki/Wiltshire adresinden çeviri yapıldı.)
 
'''Wiltshire''', [[Birleşik Krallık]]'ın [[İngiltere]] ülkesinin [[Güney Batı İngiltere]] bölgesinde bir törensel kontluktur. Bu törensel kontluk 2009'da yapılan reformlar sonunda törensel "Wiltshire" Kontluğu [[Trowbridge]] merkezli "Wiltshire" tek-seviyeli-yörel-yönetim konseyi idaresi ile [[Swindon]] merkezli [[Swindon Borough]] tek-seviyeli-yörel-yönetim konseyi idaresinden oluşmaktadır.
 
Wiltshire, yüksek alçak arazileri ve geniş vadileri ile karakterize edilir. Salisbury Ovası, Stonehenge, Avebury taş çemberleri ve diğer antik simge yapıların yeri, İngiliz Ordusu için bir eğitim alanı olarak belirtilmektedir. Salisbury şehri, ortaçağ katedraliyle ünlüdür. Halka açık önemli kır evleri, Warminster yakınlarındaki Longleat ve Mere yakınlarındaki National Trust's Stourhead'dir.
 
==Coğrafya==
|}
 
== KaynakçaEğitim ==
Wiltshire'da, en büyüğü Warminster Kingdown olan, kamu tarafından finanse edilen otuz ilçe ortaokulu ve Marlborough College, St Mary's Calne, Dauntsey's near Devizes ve Warminster School da dahil olmak üzere on bir bağımsız ortaokul vardır. İlçe okulları,hemen hemen her şeyi kapsamakta ve eski eğitim modeli yalnızca iki gramer okulu (South Wilts Gramer Okulu ve Bishop Wordsworth's School) ve üç seçici olmayan okulu olan Salisbury'de hayatta kalabilmiştir. Batı Wiltshire ve Kuzey Wiltshire'ın eski bölgelerindeki ilçe ortaokullarının ikisi hariç tümü altıncı sınıfa sahiptir, ancak bu, ilçenin geri kalanındakilerin sadece yarısıdır.
 
Aynı zamanda, yüksek öğrenim sağlayan dört ileri eğitim koleji vardır: New College (Swindon), Wiltshire Koleji (Chippenham, Trowbridge ve Salisbury), Salisbury Sixth Form College ve Swindon College. Wiltshire ayrıca iki Üniversite Teknik Kolejine de ev sahipliği yapmaktadır: South Wiltshire UTC (Ağustos 2020'de kapanacağı için Salisbury'de) ve mühendislikte uzmanlaşmış UTC Swindon.
 
Wiltshire, üniversitesi veya üniversite koleji olmayan birkaç İngiliz ilçesinden biridir. Trowbridge ilçesine en yakın üniversite Bath Üniversitesi'dir. Bununla birlikte, Bath Spa Üniversitesi, Corsham'daki Corsham Court'ta bir merkeze sahiptir ve Oxford Brookes Üniversitesi, Swindon'da (Oxford'dan neredeyse 50 km) küçük bir kampüs sürdürmektedir. Planlanan bir Swindon Üniversitesi veya Wiltshire Üniversitesi için ana hat planları, Kasım 2008'de Swindon İlçesi tarafından açıklanmış, ancak plan taahhüt edilmemiştir. Bu nedenle kendi üniversitesi olmayan Swindon, İngiltere'nin en büyük nüfus yoğunluğuna sahip merkezi olmaya devam etmektedir.
 
= Kaynakça =
{{kaynakça}}
 
13

düzenleme