İçeriğe atla

Otto Strasser: Revizyonlar arasındaki fark

k
Freikorps Epp'e bağlantı
(Otorite kontrolü şablonu eklendi)
k (Freikorps Epp'e bağlantı)
'''Otto Johann Maximilian Strasser''' (d. 10 Eylül 1897, [[Bad Windsheim]] – ö. 27 Ağustos 1974, [[Münih]]), [[Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi]]'nin (Nazi Partisi, NSDAP) bir [[Almanlar|Alman]] politikacısı ve üyesiydi. Otto Strasser, kardeşi [[Gregor Strasser]] ile birlikte, partinin sola dönük önde gelen bir ismi nedeniyle [[Adolf Hitler]] ile anlaşmazlıklar yaşayıp partiden ayrılmıştır. NSDAP'yi bölmüş ve Hitler'in elinden almak amacıyla [[Schwarze Front|Kara Cephe]] adlı bir grup oluşturdu. Bu grup aynı zamanda onun sürgün ve gizli bir muhalefet grubu olarak II. Dünya Savaşı sırasında görev yaptı.
 
[[I. Dünya Savaşı]]'nda aktif bir rol aldı. Otto Strasser 2 Ağustos 1914'te gönüllü olarak Bavyera Ordusu'na katıldı. Teğmen rütbesine yükseldi ve iki kez yaralandı. 1919 yılında Almanya'ya döndü. ''[[Freikorps Epp]]'ta'<nowiki/>'te görev yaptı. Aynı zamanda, [[Almanya Sosyal Demokrat Partisi]]'ne katıldı. 1920 yılının Mart ayında [[Weimar Cumhuriyeti]]'ni devirmek amacıyla bir darbe girişimi olan [[1918-1919 Alman Devrimi#Kapp Darbesi|Kapp Darbesi]] muhalefetine katıldı. O yıl partiden ayrıldı. 1925 yılında [[NSDAP]]'ye katıldı. Kardeşi Gregor Strasser birkaç yıldır bu partinin üyesi idi ve bir gazeteci olarak gazete için çalıştı. Bankalar ve sanayinin kamulaştırılmasına destek verdi. Sonradan Hitler ile anlaşmazlığa düştü. Partide aşağılanmış olmasına rağmen, yine de o, kardeşi [[Gregor Strasser|Gregor]] ile birlikte, 1930 yılında Hitler tarafından NSDAP'den kovulana kadar, parti içinde solcu nasyonal sosyalistlerin lideri olarak çalışmaya devam etti.
 
Kovulmasının ardından, NSDAP'yi bölmek için bir girişim olarak radikal eski nasyonal sosyalistlerden oluşan [[Schwarze Front|Kara Cephe]] adlı kendi partisini kurdu. Partisi, 1933 yılında Hitler'in iktidara yükselişine karşı koyamadı. 1934 yılında [[Uzun Bıçaklar Gecesi]]'nde kardeşi [[Gregor Strasser]] de dahil önemli muhalifler öldürülmüştür.