İçeriğe atla

"Vikipedi:Gözetmenlik başvurusu/Vito Genovese" sayfasının sürümleri arasındaki fark

(→‎Usule dair: Yanıt)
(→‎Usule dair: Yanıt)
:::::::Anlıyorum... Yalnızca adaylıkta karşıt oyların açıklamalarının/çevirilerinin verilip destek oylarının verilmemesi de hoş olmuş :) Bence olumsuz görüş belirtenlere değil de olumlu görüş belirtenlere de seslenilse fena olmazdı {{ping|Vikiçizer}}. Ben kişisel olarak şu an buna vakit ayıramadığımdan yanlış bir şey demek istemiyorum. [[Kullanıcı:Nanahuatl|Nanahuatl]]<sup>[[Kullanıcı mesaj:Nanahuatl|Efendim?]]</sup> 09.47, 17 Mayıs 2021 (UTC)
::::::::Yok deme:) Bir aksiyon alınması amacıyla bilgilendiriyor değilim, sadece topluluğun bana yüklemiş olduğu misyon ve sorumluluk gereği bilgilendiriyorum. Diğer herkes de görüş belirtmekte veya belirtmemekte özgür. {{seslen|Nanahuatl}} [[Kullanıcı:Vikiçizer|Vikiçizer]] ([[Kullanıcı mesaj:Vikiçizer|mesaj]]) 09.57, 17 Mayıs 2021 (UTC)
::::Önceki adaylıklar ile çelişen bir durum zaten mevcut değil ancak değinilmesi iyi olmuş. Bu adaylık, yetki verilmesi için şartları sağlıyor. Hizmetli ve bürokrat yetkilendirmek için %70-%80 bandında bürokrat takdiri veya bürokrat tartışması yoluna gidiliyor ancak kahyâlarca verilen denetçi, gözetmen vb. yetkilendirmelerinde aday sonucu kahyâlara bildiriyor. %78,78 problemli bir oran değil. Kararı kahyânın vermesi (yani zaten fonksiyon kahyânın elinde ancak tasdik eden bürokrat değil, kahyâ) Türkçe Vikipedi'nin otonomisini zedeleyici olarak görülebilir veya uygulamayı bir yere yazmadığımız için gerek Vikipedi'yi gerek süreci bilmeyenlerce kafa karıştırıcı olabilir. Süreci bir yere yazmakta ve toplulukça eksik görülen yerleri değiştirmekte yarar var. --<b>[[User:evolutionoftheuniverse|<font color="#a00000"><font size="3.3">[</font>evolutionoftheuniverse<font size="3.3">]</font></font>]]</b> <sup>[[User talk:evolutionoftheuniverse|<font color="#c00000">@trwiki</font>]]</sup> 16.34, 17 Mayıs 2021 (UTC)
*Evvelinden ikili olarak söylemiş olsam dahi tekrardan {{u|Vito Genovese}}'nin tamamlanan adaylığı ve müstakbel görevi Vikipedi'ye ve topluluğumuza hayırlı olsun diyorum. Ben şahsen bu prosedüre hakim değildim, dolayısıyla {{u|Vikiçizer}}'e açıklaması dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tarz çok sık gerçekleşmeyen adaylıklarda usülde gri noktaların olması aslında topluluk olarak bizlerin hatası, lakin bunlara sıra gelmiyor çok kullandığımız bir prosedür değil. Malum bu tarz adaylıklarda olumlulardan çok, olumsuz oyların gerekçeleri önem kazanmakta. Vito'da ilgili sayfada bu konuda açıklamalarda bulunmuş, elbet kahyaların denildiği gibi gerekçeleri inceleyebilecek bir pozisyonu bulunmuyor buna da şu aşamada meta bazında yapılabilecek bir şey bulunmamakta.
:Adaylıkların kapatılması ve fikir birliğinin tespiti hususunda herhangi bir ikileme düşülmemesi namına ilerleyen dönemde (denetçi/gözetmen seçimleri için) yerel bir politikayla ara bir kontrol sağlanırsa bu gibi durumların önüne geçebileceğimizi düşünüyorum. Bir diğer yöntem de Türkçe konuşan kahyaların sayısının arttırılması elbet fakat bu birinciye oranlar daha uzun bir süreç.