İçeriğe atla

Şehir devleti: Revizyonlar arasındaki fark

k
37.63.4.226 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Styyx tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi. (TW)
(→‎Tarihçe: Yazım hatası düzeltildi)
Etiketler: Geri alındı Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
k (37.63.4.226 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Styyx tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi. (TW))
Etiket: Geri al
 
Tarih boyunca pek çok şehir devleti bulunmuş, bu devletler genellikle daha büyük bir kültürel bölgenin parçası olmuştur. Bu devletlere örnek olarak [[Antik Yunanistan]]'daki şehir devletleri ([[Atina]], [[Sparta]] ve Gördes (Krintos)), [[Kenan Ülkesi|Kenan'daki]] [[Fenike]] şehirleri ([[Sur (şehir)|Sur]], [[Kartaca]] ve [[Sayda]]), [[Mayalar]] (Chichen Itza ve El Mirador), [[Orta Asya]]'da [[İpek Yolu]] üzerindeki şehirler ([[Semerkand (şehir)|Semerkand]] ve [[Buhara]]), [[Kutsal Roma İmparatorluğu]]'ndaki [[Özgür imparatorluk şehri|özgür imparatorluk şehirleri]] ve [[İtalyan şehir devletleri]] ([[Floransa]] ve [[Venedik]]) gösterilebilir.
 
Şehir devletleri medeniyetin gelişimine çok büyük katkılarda bulunmuşlardır.jejo İnsanlık tarihinin en yaratıcı dönemlerinden bazıları insanların küçük bağımsız merkezlerde örgütlendiği dönemlerdi. Modern Avrupa medeniyeti kökenleri bakımından iki döneme çok şey borçludur. Bunlar Yunan şehir devletleri ve [[Rönesans]] [[İtalya]]'sının şehir devletleridir. Ancak bu küçük yaratıcı gruplar kısa sürelerle ayakta kalabilmişlerdir zira daha büyük devletlerin saldırılarına karşı kendilerini koruyacak büyüklük ve güçten yoksundular. İtalya ya da Yunanistan'da olduğu üzere gevşek bir coğrafi ve kültürel birliğin birbirinden ayrı bölgesel birimleri olarak başarıları daha kalıcı bir güce sahip daha büyük birimlerin ortaya çıkmasını sağlamış ve [[imparatorluk]] ve krallıklar gibi daha büyük toplum örgütlenmelerine yol açmıştır.
 
Site devletlerde dini bir bütünlük söz konusudur. Her sitenin kendini yaratan ve koruyan bir tanrısı vardır. Site devletleri oluşturan halk, siteyi oluşturduğuna inanılan tanrının çizmiş olduğu sınırlar içerisinde hayatlarını devam ettirirler. Siteyi oluşturan insanlar, tüm faaliyetlerini devletin çıkarları için gerçekleştirirler.
390

düzenleme