İçeriğe atla

"Mutluluk" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Hormonların bozukluğu: Mutluluk Hormonları nelerdir? 4 temel mutluluk hormonu nedir? Serotonin, dopamin, oksitozin ve endofin hakkında kısa bilgiler.
(Otorite kontrolü şablonu eklendi)
k (→‎Hormonların bozukluğu: Mutluluk Hormonları nelerdir? 4 temel mutluluk hormonu nedir? Serotonin, dopamin, oksitozin ve endofin hakkında kısa bilgiler.)
* Istırap ya da mutsuzluğu tatmamış biri mutlu olabilir mi?
 
== HormonlarınMutluluk bozukluğuHormonları ==
[[Dosya:Mutluluk 08611.jpg|thumb]]
Hormonlar temelde vücudunuzdaki çeşitli bezler tarafından salgılanan kimyasal habercilerdir. Her hormonun, vücudun genel işleyişinde oynayacağı kendine özgü bir rolü vardır. Ruh halimiz ve duygularımız büyük ölçüde bu hormonlara bağlıdır. Ruh halimizi düzenlemekten ve bizi mutlu etmekten sorumlu dört temel mutluluk hormonu<ref>{{Web kaynağı|url=https://www.braincenter.com.tr/mutluluk-hormonlari-nelerdir/|başlık=Mutluluk Hormonları Nelerdir? 2021 Analiz Mutluluk hormonu nasıl artar?|erişimtarihi=2021-05-10|tarih=2021-04-07|dil=tr}}</ref> vardır:
 
# Dopamin, tüm zevkli hisler, hafıza, öğrenmeler ve diğer motor sistemlerle bağlantılıdır. ‘İyi hissetme’ hormonu olarak da bilinen kan dolaşımımızdaki dopamin salınımı, ruh halimizi anında yükseltir ve bizi daha mutlu hissettirir.
# Diğer bir hormon olan Serotonin sadece ruh halimizi düzenlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uyumamıza, sindirmemize, öğrenmemize ve iyi bir iştahı korumamıza yardımcı olur.
# Oksitosin hormonu nedir? Oksitosin hormonunun diğer adı ‘aşk hormonu’dur. Doğumdan itibaren güçlü bir ebeveyn-çocuk bağı oluşturmada rol oynar. Bu hormon ayrıca sarılırken veya öpüşürken tetiklenir ve ayrıca bir ilişkide güven ve sevgiyi teşvik eder.
# Endorfin, yemek yemek, içmek veya egzersiz yapmak gibi ödüllendirici faaliyetlerde bulunduğunuzda kanınızda salınır. Vücudumuzun doğal ağrı kesicidir ve ağrı veya rahatsızlıkla karşılaştığımızda tetiklenir.
 
Hormonlar, birincil işlevi iki bez arasında veya bir salgı bezi ile bir organ arasında iletişim kurmak olan insan vücudundaki çeşitli salgı bezleri tarafından üretilen kimyasallardır. Vücudunuzdaki hormonlar gün boyunca yükselir ve düşer. Örneğin, sabahları bir kortizol dalgası sizi uyandırırken, başka bir hormon olan melatonin, akşamları yatağa hazırlanmanıza yardımcı olur. Ve sonra size aç, tok, mutlu ve üzgün olduğunuzu söyleyen hormonlar var. Vücutta hormon üretimini ve kan dolaşımına salgılanmasını kontrol eden endokrin sistem adı verilen özel bir sistem vardır. Bu, beyindeki hipofiz bezi tarafından kontrol edilen, her bezden en az bir hormon üreten, vücutta dolaşan bir bezler ağıdır.
 
[[Vücut]]ta [[melatonin]], [[serotonin]] ve [[endorfin]] hormonlarının salgılamasının mutluluk üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden kış aylarında daha az salgılanan hormonlar nedeniyle mutluluk oranı sıcak aylara göre daha düşüktür. Kuzey kesimdeki ülkelerde intihar sayısının Ekvatoral kesimlerden fazla olmasının nedeni de budur. İklim değişiklikleri mutluluğu etkileyen faktörlerdendir.
 
12

değişiklik