İçeriğe atla

"VI. Mithridatis" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
(Otorite kontrolü şablonu eklendi)
'''İkinci Mithridatisik''' Savaş, Murena'nın MÖ 83 yılında Mithridatis'a saldırmasıyla başlamıştır ve iki yıl sürmüştür. Bu savaşta büyük bir zafer kazanan Mithridatis, lehine olan bir barış antlaşması elde etmiştir.
 
İkinci Mithridatis Savaş'tan on yıl sonra, Roma'nın [[Bitinya]]'yı (Günümüzdeki Bursa ve Zonguldak arasındaki bölge) ilhak etme kararı almasının ardından '''Üçüncü Mithridatis Savaş''' başlamıştır. On yıl süren bu savaşta önce [[Lucullus]] ve ardından [[Pompey]] Mithridatis'ın karşısına çıkmıştır. Mithridatis, önceleri Pontus krallığı civarında muhabereler kazansa da sonunda Pompey'e ağır şekilde yenilmiştir. Bu yenilginin ardından en önemli müttefiğimüttefiki olan Ermenistan kralı 2. Tigranes'in desteğini de kaybeden Mithridatis ve Gürcistan üzerinden o sırada oğlunun yönetiminde olan Azov bölgesine kaçmak zorunda kalmıştır.
 
== Ölümü ==
Üçüncü MithridatissavaşıMithridatis savaşı kaybetmesinin ardından Anadolu'da barınma şansı kalmadığını anlayan Mithridatis, o güne değin müttefiğimüttefiki olan 2. Tigranes'in sığınma talebini reddetmesinin ardından bugünkü Gürcistan üzerinden, oğlunun idaresindeki Azov bölgesine gitmiştir. Ülkedeki iktidarı direnişle karşılaşmadan ele geçirmesinin ardından savaş hazırlıklarına karşı çıkan oğlu Machares'i idam ettirmiştir.
 
MÖ 63. yılında babasına karşı isyan çıkaran [[II. Farnekes|2. Farnakes]]'in eline düşmemek için sarayında intihar etmiştir. Ömrü boyunca geliştirdiği ve adını verdiği zehre karşı bağışıklık kazanma yöntemi olan [[Mitridatizm]] ustası olduğu için, kendini zehirleme çabaları boşa çıkmış ve kendini yakın korumasına öldürtmek zorunda kalmıştır.
3.150

değişiklik