İçeriğe atla

"Attilâ İlhan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Sanatta Çok Yönlülük: dizilere bağlantılar eklendi
(Kalın yazılı başlıklar)
(→‎Sanatta Çok Yönlülük: dizilere bağlantılar eklendi)
=== Sanatta Çok Yönlülük ===
 
1957'de gittiği [[Erzincan]]'da askerliğini yaptıktan sonra İstanbul'a dönüş yapan Attilâ İlhan, sinema çalışmalarına ağırlık verdi. On beşe yakın senaryoya Ali Kaptanoğlu adıyla imza attı. Sinemada aradığını bulamayınca, 1960'ta Paris'e geri döndü. [[Sosyalizm]]in geldiği aşamaları ve televizyonculuğu incelediği bu dönem, babasının ölmesiyle birlikte yazarın İzmir dönemini başlattı. Sekiz yıl İzmir'de kaldığı dönemde, Demokrat İzmir gazetesinin başyazarlığını ve genel yayın yönetmenliğini yürüttü. Aynı yıllarda, şiir kitabı olarak ''Yasak Sevişmek'' ve [[Aynanın İçindekiler|''Aynanın İçindekiler'']] dizisinden ''[[Bıçağın Ucu'']] yayımlandı. 1968'de [[Biket İlhan]] ile evlendi, 15 yıl evli kaldı.
 
=== İstanbul'a dönüş ===
1973'te [[Bilgi Yayınevi]]'nin danışmanlığını üstlenerek [[Ankara]]'ya taşındı. ''Sırtlan Payı'' ve ''Yaraya Tuz Basmak'''ı Ankara'da yazdı. 1981'e kadar Ankara'da kalan yazar ''Fena Halde Leman'' adlı romanını tamamladıktan sonra [[İstanbul]]'a yerleşti. İstanbul'da gazetecilik serüveni [[Milliyet (gazete)|Milliyet]] (2 Mart 1982 - 15 Kasım 1987) ve [[Gelişim Yayınları]] ile devam etti. Bir süre ''Güneş'' gazetesinde yazan Attilâ İlhan, 1993-1996 yılları arasında [[Meydan]] gazetesinde yazmaya devam etti. 1996 yılından 2005 yılına kadar köşe yazılarını [[Cumhuriyet (gazete)|Cumhuriyet gazetesi]]<nowiki/>nde sürdürdü. 1970'lerde Türkiye'de televizyon yayınlarının başlaması ve geniş kitlelere ulaşmasıyla beraber Attilâ İlhan da senaryo yazmaya geri döndü.
 
''[[Sekiz Sütuna Manşet'']], ''[[Kartallar Yüksek Uçar'']] ve ''[[Yarın Artık Bugündür'']] halk tarafından beğeniyle izlenilen diziler oldu.
İlk romanı ''[[Sokaktaki Adam]]'' yayımlandığında 10 roman yazmıştı. Bunlar hiç gün ışığına çıkmadı. Attilâ İlhan bunun sebebini bir söyleşide şöyle açıklıyor: "... birçok roman yazdım daha önceden. Ama neden yayınlamadım? Çok akıllıca bir sebebi vardı. Çünkü biliyorum ki yazarlar ilk romanlarında kendilerini anlatırlar. O da romancılık değildir. Günlük tutmaktır." (Düşün, Haziran 1996).
280

değişiklik