İçeriğe atla

FBI: Revizyonlar arasındaki fark

16 bayt kaldırıldı ,  1 yıl önce
düzenleme özeti yok
(Captain1peroxsit tarafından yapılan 25313583 sayılı değişiklik geri alınıyor.)
Etiketler: Geri al Geri alındı
Değişiklik özeti yok
|harita açıklaması =
}}
'''Federal Soruşturma Bürosu''' ({{Dil|en|''Federal Bureau of Investigation''}}), kısaca '''FBI''', [[Amerika Birleşik Devletleri]]'nin iç istihbarat ve [[güvenlik gücü]]dür, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nin başlıca Federal kolluk kuvveti organizasyonudur. [[Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı|ABD Adalet Bakanlığı]] yetki alanı altında çalışır. FBI şu anda [[ABD İstihbarat Topluluğu]]'nun (''U.S.  Intelligence Community'') üyelerinden biridir ve Adalet Bakanı'na (''Attorney General'') ve Ulusal İstihbarat Direktörü'ne (''Director of National Intelligence'') bildirim yapar. [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'nin bir terörle mücadele, karşı casusluk ve suç araştırma organizasyonu olan FBI'ın tam 200 kategoriden fazla federal suç üstünde yargılama yetkisi vardır.
 
FBI'ın birçok özelliği eşsiz olsa da, ulusal güvenlik üzerindeki etkinlikleri [[İngiltere]]'nin [[MI5]] ve Rusya'nın [[FSB]] organizasyonları ile kıyaslanabilir. [[CIA|Merkezi İstihbarat Teşkilatı]]'nın ([[CIA]]) aksine, FBI, [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'nin başlıca iç güvenliği ile ilgilenir. [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'nin büyük şehirlerinde yapılanmış 56 adet saha ofisi ve 400'den fazla yerel bölgede binaları vardır.
 
FBI, 1908'de '''Soruşturma Bürosu''' ('''''Bureau of Investigation (BOI)''''') adıyla kuruldu. Organizasyonun adı 1935'te '''Federal Soruşturma Bürosu''' olarak değiştirildi. FBI'ın ana binasının ismi  [[J. Edgar Hoover Building]]'dir ve [[Washington, DC]]'de yer alır.
 
== Görevleri ==
 
== Silahlar ==
Bir FBI özel ajanında Glock 22 tabanca veya da Glock 23 .40 S&W  kalibre bulunur. Eğer ilk yeterlilik testlerini geçemezlerse, bir sonraki testi desteklemek için Glock 17  veya Glock 19 tabanca alırlar.
 
== Ayrıca bakınız ==
2.938

düzenleme