İçeriğe atla

"Filiz Ali" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
 
== Yaşamı ==
1937 yılında Ankara'da doğdu. Babası, Türk edebiyatının ünlü yazarlarından Sabahattin Ali, annesi Aliye Hanım’dır.
 
[[Ankara Devlet Konservatuvarı|Ankara Devlet Müzik Konservatuvarı]]'nda piyano çalıştı. [[Ferhunde Erkin]]'in sınıfından 1958 yılında mezun oldu. Müzik eğitimine devam etmek için [[Fulbright Programı|Fullbright bursu]] ile [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'ne gitti. [[Boston]], [[Massachusetts]]'de New England Conservatory of Music'te (Yeni İngiltere Müzik Konservatuvarı) David Barnett'le ve [[New York]]'taki Mannes College of Music'te (Mannes Müzik Koleji) Frank Sheridan'la çalıştı.
 
Türkiye'ye döndükten sonra 1962-1965 yılları arasında [[Ankara Devlet Konservatuvarı]]'nda piyano ve eşlik öğretmeni olarak görev yaptı. 1965'te İstanbul'a yerleşti ve 1972'ye kadar İstanbul Şehir Operası ve İstanbul Devlet Operası'nda korrepititörlük, 1972 ile 1985 seneleri arasında ise [[Mimar Sinan Üniversitesi]] Devlet Konservatuvarı'nda piyano ve eşlik öğretmenliği yaptı.
 
Yüksek lisansını Chevening Bursu ile gittiği [[İngiltere]]'de [[Londra Üniversitesi]]'nin bünyesindeki [[King's College London|Kings College]]'ın müzikoloji bölümünde 1985-1986 yıllarında tamamladı. 1987'de [[Mimar Sinan Üniversitesi]]'nin müzikoloji bölümüne geçti. 1990-2005 yılları arasında Müzikoloji bölümü başkanlığının yürüttü.
 
Filiz Ali, 1989-1992 yılları arasında [[Cemal Reşit Rey Konser Salonu]]'nun genel yayın yönetmeni olarak da çalıştı. [[Türkiye Radyo Televizyon Kurumu|TRT]] için 1962-1995 yılları arasında müzik programları yaptı ve [[Cumhuriyet]], [[Hürriyet]], [[Yeni Yüzyıl]] ve [[Radikal]] gazeteleri için müzik eleştirmenliği yaptı. Müzik yazılarını [[Milliyet (gazete)|Milliyet]] gazetesinde sürdürmektedir.
11.615

değişiklik