İçeriğe atla

"Türkiye İş Kurumu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Kurumun kısaltması "İŞKUR" şeklinde yazılır. Cafer UZUNKAYA İSG Genel Müdürü olduktan sonra Genel Müdürlüğe Vekaleten "Bekir AKTÜRK" atandı. Genel Müdürlük binasının koordinatları eklendi.
k
(Kurumun kısaltması "İŞKUR" şeklinde yazılır. Cafer UZUNKAYA İSG Genel Müdürü olduktan sonra Genel Müdürlüğe Vekaleten "Bekir AKTÜRK" atandı. Genel Müdürlük binasının koordinatları eklendi.)
Etiketler: Görsel Düzenleyici olası sayı vandalizmi
|görüntü = Işkur.jpg
|görüntü genişliği = 250px
|görüntü açıklaması = Türkiye İş Kurumu merkezGenel binasıMüdürlük Binası
|kuruluş tarihi = {{Açılış tarihi ve yaşı|2003|7|5}}
|önceki kurum1 =
|bağlılığı = [[Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı|Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı]]
|adres = Emniyet Mah. Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) No:42 [[Yenimahalle, Ankara|Yenimahalle]] / [[Ankara]]
|koordinatlar =39.94029725049419, 32.82543589342141
|personel sayısı = 7.562 (2018)<ref>{{Web kaynağı | başlık = İŞKUR Personel Sayısı Açıklandı – Ocak 2018 Kaynak: İŞKUR Personel Sayısı Açıklandı – Ocak 2018 | tarih = 15 Ocak 2018 | url = http://www.mymemur.com.tr/iskur-personel-sayisi-aciklandi-ocak-2018-93463h.htm | yayıncı = MyMemur.com.tr | erişimtarihi = 4 Mart 2018 | arşivurl = https://web.archive.org/web/20180305063317/http://www.mymemur.com.tr/iskur-personel-sayisi-aciklandi-ocak-2018-93463h.htm | arşivtarihi = 5 Mart 2018 | ölüurl = evet }}</ref>
|bütçe =
|yönetici adı1 = CaferBekir UzunkayaAKTÜRK
|yönetici türü1 = Genel Müdür Vekili
|yönetici adı2 =
|yönetici türü2 =
|harita açıklaması =
}}
'''Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü''' (kısaca ''İŞKUR''<ref name=":0">http://www.mevzuat.gov.tr/Metin1.Aspx?MevzuatKod=1.5.4904&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=&Tur=1&Tertip=5&No=4904
Erişim Tarihi: 12.09.2014</ref>), [[Türkiye]]'de istihdamın korunmasına, geliştirilmesine, yaygınlaştırılmasına ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmak ve işsizlik sigortası hizmetlerini yürütmek üzere kurulmuş,<ref>4904
sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu, Kabul Tarihi: 25.06.2003, Yayımlandığı
Resmî Gazete: Tarih: 05.07.2003 Sayı: 25159, Yayımlandığı Düstur:
Tertip: 5 Cilt: 42, m. 1/I</ref> [[Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı|Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı]]nın ''ilgili'' kuruluşu olup, özel hukuk hükümlerine tâbi, tüzel kişiliği haiz, idarî ve malî bakımdan özerk bir kamu kuruluşudur.<ref>4904 sayılı kanun, m. 1/III</ref>
 
== Tarihçe ==
==Hizmetler==
<ref name=":0" /> Başlıca kurum hizmetleri şunlardır:
* İş ve Meslek Danışmanlığı: İşkur’unİŞKUR’un temel hizmetlerini tek masadan düzenlemek ve yönetmek üzere kayıtlı her iş arayana ve işverene bir iş ve meslek danışmanı atanmaktadır. Danışmanlar iş arayanla danışmanlık görüşmesi yapmak, düzenli işyeri ziyaretlerinde bulunmak, okullar, cezaevleri ve diğer eğitim-rehabilitasyon kuruluşları ile koordineli olarak iş arama süreci, meslek seçimi noktasında birebir veya toplu programlar düzenlemek gibi pek çok görevleri ifa etmektedirler. Danışmanlar iş arama sürecinde danışma görüşmesi ile kişinin ilgi, yetenek ve eğitim durumlarını -gerekirse testlerle- tespit ederek kişiyi en uygun işe yönlendirmek, bunun için işgücü uyum programları (kurs, staj vs.), iş arama becerileri konusunda destek vermek, kısacası kişi işe yerleştirilinceye kadar ona yardımcı olmakla görevlidirler.
* İstihdam: İş arayan ve kanunen çalışma yaşında olan herkes işe yerleştirme hizmetlerinden yararlanma talebinde bulunabilir, yani işsiz olmak şart değildir. İş arayan kişi bizzat kurum birimlerine gelerek veya resmî internet sayfasına kayıt yaptırıp özgeçmiş düzenlemek suretiyle kurum hizmetlerini takip edebilir. İşkurİŞKUR kanalıyla işe girmek, ilanda işçi talebinde bulunan işverene ulaşarak yapılacak iş görüşmesi sonucu işverenin de kabul etmesi ile mümkün olmaktadır. Bu süreç boyunca iş ve meslek danışmanlarından yardım alınabilir.
 
Engelli, eski hükümlü ve terör mağduru gibi dezavantajlı grupların istihdamları ve bu konudaki mükellefiyet, müeyyide ve teşvikler İşkurİŞKUR tarafından takip edilmektedir.
 
* İşsizlik Ödeneği: İşkurİŞKUR, kendi isteği dışında işini kaybetmiş olanlara yeni işe girinceye kadar maddi destekte bulunmaktadır. Alınacak ödenek, yatırılan sigortanın süre ve miktarına göre değişmekle birlikte 6-10 ay arasında sürmektedir. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için çıkıştan önce 120 gün kesintisiz olmak kaydıyla son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olmak, uygun bir çıkış kodu ile ayrılmış olmak ve İşkur’aİŞKUR’a 30 gün içerisinde başvurmuş olmak gerekmektedir.
* Ücret Garanti Fonu: İşverenin iflas etmesi, borç ödemekten aciz vesikası alması, konkordato ilan etmesi vs. durumlarında işçiler alamadıkları son 3 aylık maaşlarını İşkur’aİŞKUR’a başvurarak almaları mümkündür.
* İş Kaybı Tazminatı: Özelleştirme sonucu işlerini kaybedenler için öngörülmüş bir destektir.
* Kısa Çalışma Ödeneği: Kriz dönemlerinde çalışma saatlerini kısaltmakla beraber işçilerini çıkarmayan işverenlere verilen bir destektir.
* İşgücü Yetiştirme Kursları: İşgücü piyasasında geçerli bir mesleği olmayan veya mesleğini değiştirmek isteyenler İşkur’unİŞKUR’un koordinatörlüğünde düzenlenen işgücü uyum programlarından yararlanabilirler. İstihdam garantili, engellilere, işsizlik ödeneğinden yararlananlara, tutuklu ve hükümlülere, eski hükümlülere yönelik çeşitli kurslar düzenlenmektedir. Kurs süresi boyunca kursiyerlerden herhangi bir ücret alınmadığı gibi cep harçlığı ödenmekte ve kaza sigortası yapılmaktadır.
* İşbaşı Eğitim Programları: Mesleki bir eğitim ihtiyacı olmadığı halde iş tecrübesi kazandırmak için işyerlerinde çalışmakla düzenlenen staj programlarıdır.
* Toplum Yararına Çalışma Programları: Yararlananların asgari ücret üzerinden maaş ve sigortalarının tamamının bizzat İşkurİŞKUR tarafından üstlenildiği geçici istihdam niteliğindeki programlardır. Kamu kurumları (özellikle okullar ve belediyeler) bünyesinde temizlik, çevre ve orman işleri gibi hizmetleri görmek suretiyle yararlanılabilmektedir.
* Girişimcilik Programları: [[KOSGEB]] ile işbirliğinde kendi işini kurmak isteyenlere yönelik olarak girişimcilik, iş fikri, yatırım, proje hazırlama konularında yapılan eğitim programlarıdır. Başarılı olarak tamamlayanlar daha sonra KOSGEB’e başvurularında ilave destekler alabilmektedir.
* Çalışma İlişkileri Hizmetleri: Eski Çalışma Müdürlüklerince yerine getirilen bu hizmetler arasında çalışma hayatı ile ilgili olarak şikâyet ve sendika servisleri görev yapmaktadır. Bir yargı dışı uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak uygulamada işçiler alamadıkları haklarını İşkurİŞKUR şikâyet masasına bildirerek kurumun yardımı ile işverenlerden alabilmektedirler.
* İşgücü Piyasası Hizmetleri: İşverenlerin çalışma hayatına dair devlet desteklerinden faydalanabilmeleri için İşkur’aİŞKUR’a kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Özel istihdam bürosu kurmak, işe yerleştirmeye aracılık etmek, internette kariyer sitesi işletmek, yurt dışına işçi götürmek, tarım aracılığı gibi faaliyetler için İşkur’danİŞKUR’dan izin alma zorunluluğu bulunmaktadır.<ref name=":0"/>
* Yarım Çalışma Ödeneği: Doğum sonrası 2 aylık süt izninden sonra 1. Çocuk için 2, 2. çocuk için 4, 3. Çocuk için 6 ay süreyle asgari ücretin yarısı tutarında çalışan annelere verilen ödenektir.
 
3

değişiklik