İçeriğe atla

"Frédéric Dubois de Montpéreux" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
k (düzenlemeler)
 
 
== Kafkasya gezi günlüğü ==
Dubois'in yazdığı 5 ciltlik gezi günlüğü, halen daha Kafkasya ve Karadeniz bölgesinin tarihi ve arkeolojisini anlatan en iyi eserlerden biri olarak kabul edilir. Eserdeki görseller, 1830'lu yıllarda yok olan tarihi eserler için birincil kaynak konumundadır.<ref name="hls-dhs-dss">[http://www.hls-dhs-dss.ch/textes/d/D31450.php DuBois (DuBois de Montperreux), Frédéric].</ref> Dubois'e gezi günlüğü için finansal desteği Rus hükümeti ve bizzat Çar [[I. Nikolay]] sağlamıştır. Sadece 3 kopyası günümüze ulaşan günümüze ulaşan gezi günlüğü, [[Rusya Devlet Kütüphanesi]], Rusya Coğrafya Sankt Petersburg Coğrafya Derneği ve Gelendzhik Tarih Müzesi'nde sergilenmektedir. Atlas konuya göre düzenlenmiş 5 ciltten oluşmaktadır:
<ref name="hls-dhs-dss">[http://www.hls-dhs-dss.ch/textes/d/D31450.php DuBois (DuBois de Montperreux), Frédéric].</ref> Dubois'e gezi günlüğü için finansal desteği Rus hükümeti ve bizzat Çar [[I. Nikolay]] sağlamıştır. Sadece 3 kopyası günümüze ulaşan günümüze ulaşan gezi günlüğü, [[Rusya Devlet Kütüphanesi]], Rusya Coğrafya Sankt Petersburg Coğrafya Derneği ve Gelendzhik Tarih Müzesi'nde sergilenmektedir. Atlas konuya göre düzenlenmiş 5 ciltten oluşmaktadır:
 
* 1. Cilt: Antik ve modern coğrafya, Kafkasya'nın çeşitli bölgelerinin ayrıntılı haritalarını içermektedir. Antik dönemde Kafkasya'yı gösteren haritalar ve 24 sayfalık turistik yerler kataloğundan oluşmaktadır.
57.594

değişiklik