İçeriğe atla

"Boole cebiri" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Bazı kelimeler için vikipedi'den bağlantılar eklendi.
k (Veselov350 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri döndürülerek, 95.10.189.22 tarafından değiştirilmiş son sürüm geri getirildi.)
Etiket: Geri döndürme
k (Bazı kelimeler için vikipedi'den bağlantılar eklendi.)
Etiketler: Görsel Düzenleyici Yeni kullanıcı görevi
Boole cebri ismini [[George Boole]]'den alır ve bu ismin ilk kez 1913 yılında [[Sheffer]] tarafından önerildiği iddia edilmektedir.
 
Sayısal devrelerin [[Analiz (anlam ayrımı)|analiz]] ve tasarımı boole cebrini temel alır. Bu sistemde yer alan “0” ve “1”, sırasıyla açık (ON) ve kapalı (OFF) devrelerle eş anlamlıdır. [[Sayısal]] [[bilgisayar]] devreleri uygulamasında, [[ikili]] değişkenler üzerinde tanımlanan [[sayısal]] operasyonları gösterir.
 
== Postulatlar ==
Boolean cebri 10 temel [[Postulat|postulata]] dayanır. 0 ve 1 sayıları nedeniyle her postulat çift olarak ifade edilir. PostülatlarınPostulatların 0 ve 1 karakterlerini kapsaması nedeniyle bunların açıklaması genellikle kapalı ve açık elektrik[[Elektrik devreleri|elektrik devrel]]<nowiki/>eri ile yapılır.
Postulat 1: 0.0=0 Postulat 6 :1+1=1
Postulat 2: 0.1=0 Postulat 7 :0+1=1
 
== Teoremler ==
Boolean Cebri, 10 teoremden[[teorem]]<nowiki/>den oluşur.
=== Değişme Kuralı ===
A+B=B+A
 
== Semboller ==
Sayısal olarak bir değişken veya [[fonksiyon]] iki değer alabilir. Bu değerler 1 veya 0 olacaktır. Değişkenlerin veya fonksiyonların aldığı bu değerler sayısal devrelerde eğer “1” ise YÜKSEK gerilim seviyesi , “0” ise ALÇAK gerilim seviyesini gösterecektir.
Değil veya tümleyen (komplement), boolean matematiğinde değişkenin üzerine çizilen bir çizgi ile gösterilir. Örneğin A’ ifadesi “ A’ nın değili veya A’nın komplementi” şeklinde okunur. Eğer A=1 ise A’=0, A=0 ise A’ =1 olur. Tümleyen(komplement) veya değil için A’ şeklinde yazım kullanılabilir.
===Elektronik lojik kapılar===
 
''Diyotla[[Diyot]]<nowiki/>la yapılan AND ve OR kapıları''
 
Şekil 1.13a 'da diyotlarla AND lojiğinin elde edilmesi görülmektedir. Şekil 1.13d 'de görüldüğü gibi A ve B girişlerinin biri 0 volt (şase) yapılacak olursa, devre akımı doğru polarmalanmış diyot üzerinden ok yönünde devresini tamamlayacağından çıkış gerilimi C, 0 volt olur.
 
A ve B girişleri +5V yapıldığında diyotlar ters polarmalandığından [[Yalıtkan (elektrik)|yalıtkan]] olacak ve 5V 'luk gerilim şekil 1.13e 'de görüldüğü gibi C çıkışında görülecektir. Bu durum bize AND işlemini verir, yani A ve B girişi 1 olduğunda çıkış 1 olur. Girişlerden biri 0 olduğunda çıkış 0 olur. Bu işlemin doğruluk tabloları gerilim olarak şekil 1.13d 'de, lojik olarak şekil 1.13e 'de görülmektedir.
 
[[Dosya:Zht2.JPG]]
16

düzenleme