İçeriğe atla

Devoniyen: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎Deniz yaşamı: Noktalama dz.
(Otorite kontrolü şablonu eklendi)
k (→‎Deniz yaşamı: Noktalama dz.)
Devoniyenin sıcak ve sığ denizleri, çeşitli ve çok sayıda omurgasız grubuna ev sahipliği yapıyordu. [[Mercan]], [[sünger]] ve [[alg]] birlikteliğiyle kurulan [[resif]]ler bu dönemde de çok yaygındı.
 
[[Silüryen]]in en yaygın gruplarından olan [[dallı bacaklılar]], Devoniyen denizlerinde de başarılarını sürdürerek hem çeşitlilikçe hem de yaygınlıkça zirveye ulaştı. [[Salyangoz]]lar, ve [[midye]]ler gibi yumuşakça grupları Silüryen’deki durumlarını korurken, [[nautiloid]] benzeri bir kafadan bacaklıdan kök alan [[ammonit]]ler ortaya çıktı. Bu dönemden sonra oldukça yaygın olan [[ammonit]]lerin geriye bıraktığı kabuklar, büyük [[kireçtaşı]] yataklarını oluşturdu.
 
[[Kambriyen]] ve [[Ordovisyen]]'in baş rol oyuncularından olan [[Trilobitler|üç loblular]] iyice azaldı. Az sayıda grup yaygındı ve bazı dev biçimler [[evrim]]leşmişti. [[Balık]]lar ve [[kafadan bacaklılar]] gibi serbest yüzücü yırtıcıların sayısındaki artışın, üç lobluların sonunu hazırladığı düşünülüyor. Devoniyen sonunda üç loblu gruplarının çoğu yok oldu.
25.048

düzenleme