İçeriğe atla

"Hristiyan Yahudiler" sayfasının sürümleri arasındaki fark

madde adıyla uyum sağlaması için yapılan değişiklikler
(madde adıyla uyum sağlaması için yapılan değişiklikler)
(madde adıyla uyum sağlaması için yapılan değişiklikler)
'''Hristiyan Yahudiler''', [[Hristiyanlık]] olarak anılacak dinin ilk mensupları.<ref>David Noel Freedman, Allen C. Myers; ''Eerdmans Dictionary of the Bible''; Amsterdam University Press; 2000; [https://books.google.com.tr/books?id=qRtUqxkB7wkC&printsec=frontcover&dq=editions:Ue3Yk90iSAoC&hl=en&sa=X&ei=bzAAU7CfJ6emygHKoYHABQ&redir_esc=y#v=onepage&q=Jewish%20Christian&f=false s. 709] {{Webarşiv|url=https://web.archive.org/web/20170202073157/https://books.google.com.tr/books?id=qRtUqxkB7wkC&printsec=frontcover&dq=editions:Ue3Yk90iSAoC&hl=en&sa=X&ei=bzAAU7CfJ6emygHKoYHABQ&redir_esc=y#v=onepage&q=Jewish%20Christian&f=false |tarih=2 Şubat 2017 }}. Erişim Tarihi=23.01.2017</ref> Başlangıç döneminde bu topluluk, [[İsa]]’yı Mesih olarak kabul eden İbranilerdenYahudilerden oluşuyordu. Hristiyanlığın yayılması ve değişime uğramasından sonra Hristiyan Yahudiler, bu dinin sadece bir kolunu oluşturur duruma geldiler. Ayırt edici özellikleri, Musevi şeriatına ve geleneklerine bağlı kalırken İsa’yı da Mesih olarak kabul etmeleri, Cumartesi yasağına uymaları, Musevi takvimine uymaları, sünnet vecibesini yerine getirmeleri, havralara devam etmeleri ve birinci kuşak İsevi topluluğunun soyundan geliyor olmalarıydı.
 
Birçok tarihi metinde onlardan Yahudi Hristiyanlar olarak bahsedilir. Bu tabir, İbranilerdenYahudilerden olmayan Hristiyanlardan farklılıklarını ortaya koymak için seçilmiş bir tabirdir. Miladi birinci asrı takip eden asırlarda bu tabir, Hristiyan Yahudiler için kullanıldı. Bu tabir, Hristiyanlığı seçmiş fakat Yahudi kültürel mirasını ve geleneklerini devam ettiren eski Yahudileri anlatmak için de kullanıldı.
 
Oxford Üniversitesi İlahiyat Tarihi profesörü Alister McGrath, Miladi birinci asrın Hristiyan İbranilerinYahudilerin tamamen imanlı zahid İbranilerYahudiler olduklarını savunur, onların Musevilerden tek farkı İsa'yı Musevilerin beklediği Mesih olarak kabul etmiş olmalarıydı.
 
[[Kudüs]]'te tapınak memurlarının baskılarına ve eziyetlerine rağmen Hristiyan Yahudiler metanetlerini muhafaza ettiler. Pavlus'un girişimiyle Hristiyanlık Yahudi-dışı dünyada yayılıp büyüdükçe, Hristiyanlar da Kudüs'teki Musevi kökenlerinden farklılaşmaya, değişik kollar oluşturmaya başladılar. Fakat, Roma-Yahudi savaşlarında (66-135) çöküş sürecine girdiler. Güçlerini kaybetmelerinde, gittikçe artışa geçmiş bulunan ve Markion (85-160) gibi kimi din adamlarında zirve yapan İbrani karşıtlığı da etkili oldu. [[Pavlus]]çu Hristiyanların, Roma İmparatoru [[I. Konstantin|Kostantin]] zamanından (4. asırdan) itibaren Hristiyan Yahudilere yaptıkları baskılar ve eziyetler, onların İmparatorluğun sınırları dışında, [[Arap Yarımadası|Arabistan]]'da ve ötesinde kendilerine iltica edecekleri yerler aramalarına neden oldu. İmparatorluğun sınırları içinde ve daha sonraları da her yerde [[Pavlus Hristiyanlığı|Pavlusçu Hristiyanlık]] hakim konum elde etti ve öncelikle Roma Devleti'nin devlet dini oldu, daha sonra da Filistin'deki [[Kıyamet Kilisesi]], [[Son Akşam Yemeği Salonu]] gibi kutsal mekanların ve [[Kudüs Patrikliği]]'nin kontrolünü ele geçirdi ve bundan itibaren Kudüs Patriklerini atadı.
2.593

değişiklik