İçeriğe atla

"II. Gıyâseddin Keyhüsrev" sayfasının sürümleri arasındaki fark

*/ Babai isyanı /* Babailer, Alevi Türkmen toplumun baskılara karşı mücadele eden önderleri Pîr Baba İshak Horasani tarafında yönetilen bir siyasi ayaklanmadır. Bu ayaklanmaya sebep olan ise, Alevi Türkmenlerin, Sünni Arap toplumu tarafından baskı altında kalmalarıydı. Daha fazla detay için Babailer maddesine buyrun.
k (Kaynak bağlantısıyla birlikte etnik kökeni belirlendi.)
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil web değişikliği Gelişmiş mobil değişikliği Geri alındı
(*/ Babai isyanı /* Babailer, Alevi Türkmen toplumun baskılara karşı mücadele eden önderleri Pîr Baba İshak Horasani tarafında yönetilen bir siyasi ayaklanmadır. Bu ayaklanmaya sebep olan ise, Alevi Türkmenlerin, Sünni Arap toplumu tarafından baskı altında kalmalarıydı. Daha fazla detay için Babailer maddesine buyrun.)
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil web değişikliği Gelişmiş mobil değişikliği Geri alındı
 
=== Babai ayaklanması ===
Bu arada [[Moğollar]]ın önünden kaçarak Anadolu'ya sığınan göçebe Alevi [[Türkmenler]], [[Anadolu]]'daki yerleşik devlet düzeni içinde yeni sorunlar yaratmaya başladı. Bu koşullarda [[Baba İshak|Baba İshak Horasanî]]'ınnin başlattığı Alevi Türkmen [[Babai ayaklanması]] çok hızlı ve kanlı bir şekilde gelişti. Beyşehir Gölü üzerindeki Kudababad Sarayı’na sığınan Keyhüsrev, Moğol istilâsı tehlikesine karşı ülkeyi savunmak üzere Erzurum sınırında bulunan orduyu çağırarak ayaklanmayı bastırabildi (1240).<ref name=tdvia/> Bu olay neticesinde devletin gücü önemli ölçüde sarsıldı.
 
=== Eyyubiler ile olan mücadelesi ===