İçeriğe atla

Eylül: Revizyonlar arasındaki fark

→‎Etimoloji ve diğer isimler: ayı kavramı kesme işareti ile ayrilmazsa hayvan olan ayı anlami olur. Doğru yazımı ay'ı olacak.
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
Etiketler: Geri alındı Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
(→‎Etimoloji ve diğer isimler: ayı kavramı kesme işareti ile ayrilmazsa hayvan olan ayı anlami olur. Doğru yazımı ay'ı olacak.)
Etiketler: Geri alındı Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
[[Türkçe]]de yer alan Eylül isminin kökeni Arapçadır. [[Arapça]] ''eylûl'' (أيلول), [[Aramice|Süryanice]] Arami/Süryani takviminin altıncı ayına atıfta bulunan ''ˀelūl'' (אלול) kelimesinden alıntıdır. Bu isim ise köken açısından [[Akadca]] hasat festivali ve bu festivalin yapıldığı ayı tanımlayan ''elūlu/elūnu'' kelimesinden türemiştir.<ref>https://www.nisanyansozluk.com/?k=eyl%C3%BCl</ref>
 
Hristiyanlar bu ay'aaya "istavroz ayıay'ı", "haç ayı" ya da Karadeniz'de değiştirilerek "istavrit ayı" derler. [[Avram Galanti Bodrumlu]] yaptığı araştırmalar ile [[Türklük İncelemeleri]] kitabında Akadlıların altıncı ayı olduğunu ve sevinçten haykırmak anlamına geldiğini savunmuştur. Eylül adının İngilizce karşılığı olan "September", Latince 7 anlamına gelen "septem" den gelir. Eylül, M.Ö. 153'e kadar, eski Roma takviminde 7. ay idi. Roma imparatoru [[Septimius Severus]] ile aynı anlama gelir.
 
== Kaynakça ==
Anonim kullanıcı