İçeriğe atla

"Döviz" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Düzenleme, değiştirildi: / → /, Türk Lirası → Türk lirası
k (Veselov350 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri döndürülerek, Kemalcan tarafından değiştirilmiş son sürüm geri getirildi.)
Etiketler: Geri döndürme Geri alındı
k (Düzenleme, değiştirildi: / → /, Türk Lirası → Türk lirası)
Etiketler: Elle geri alma AWB
Lozan Antlaşmasının koyduğu sınırlamaların sona ermesiyle birlikte, 20 Şubat 1930 tarihinde çıkartılan 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu ile döviz işlemlerini düzenleme yetkisi [[Maliye Bakanlığı]]na verilmiş ve yoğun bir şekilde döviz kontrolü uygulanmaya başlanmıştır.
 
Özellikle 1983'ten sonra Türk Lirasınalirasına [[konvertibilite]] sağlamak yönünde getirilen bazı düzenlemelerle 1567 sayılı kanunun uygulamaları yerine geniş ölçüde bir serbesti ortamı getirilmiştir. Sabit döviz kuru sistemi fiilen terk edilmiş ve kurların önce kısa aralıklarla, sonraları [[Merkez Bankası]]nca her gün belirlenmesi yoluna gidilmiştir. Hükûmet 1989'da aldığı bir kararla [[banka]] ve yetkili kurumlara 3000 dolar veya eşdeğer döviz satabilme hakkı verildi. Mart 1990'da 32 sayılı karar olarak bilinen Türk Parasını Koruma Hakkındaki Karar'da yapılan değişiklikle, Türkiye'de yerleşik kişilere sınırsız döviz bulundurma ve transfer etme gibi haklar tanındı (1993).
 
Yabancı ülke paralarına veya para yerine geçen her türlü ödeme araçlarına ''Döviz'' denir.
Avro sahasına zamanla yeni ülkeler (örneğin; 2001’de Yunanistan) katılmıştır. Bunun için döviz kuru mekanizmasına başarılı bir katılım şartı gerekmektedir.
 
Bunun üzerine Bosna-Hersek, Bulgaristan, birkaç Fransız deniz aşırı eyaleti ve Baltık Denizi ülkeleri gibi birkaç ülke para birimlerini Currency Boards / Para Dairesi nedeniyle Avro’ya endekslemişlerdir. Avro, şu anki ulusal para değeriyle sabit döviz kuru ilişkisi olan endekslenmiş para değeri rolü üstlenmiştir.
 
== Yasal düzenlemeler ==
24.641

değişiklik