İçeriğe atla

Île-de-France: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎top: Düzenleme, değiştirildi: hükümet → hükûmet
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
k (→‎top: Düzenleme, değiştirildi: hükümet → hükûmet)
Geçmişte Paris ve çevresindeki topraklar için kullanılan ve France (Fransa) adının kökeni olan Francia adı, Merovenjler döneminde (476-750) Ren ve Sen ırmakları arasında kalan bölgeyi kapsayan bir anlam kazandı. Karolenjler döneminde Aisne, Oise ve Sen, 10. ve 11. yüzyıllarda ise Sen, Marne, Beuvronne, Oise ve Nonette ırmaklarının çevrelediği topraklara denk düşüyordu. Ortaçağda genellikle ırmaklarla çevrili alan anlamına gelen ''Île'' sözcüğü France adıyla birlikte 1387'den sonra kullanılmaya başladı. 16. yüzyılda oluşturulan Île-de-France valiliği, 18. yüzyılda Paris ve Soissons yönetim birimlerine (''généralité'' ya da ''intendance'') ayrıldı. [[Fransız Devrimi]] döneminde de illere bölündü.
 
Île-de-France Paris Havzası içinde yer alır. Doğusunda kalker oluşumlu kayalıklar yükselir. Nüfus yoğunluğu son derece yüksektir. Île-de-France, [[Avrupa Birliği]] sınırları içinde, [[İngiltere]], [[Kuzey Ren-Vestfalya]] ve [[Bavyera]]'dan sonra en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip 4. yönetim birimidir. 1850-1950 arasında Fransa'nın çoğu bölgesinde nüfus azalırken, iç göçlerin çekim merkezi olan Paris'in nüfusu dört kattan fazla arttı. [[Paris]]'in nüfus fazlasını azaltmak amacıyla hükümetinhükûmetin aldığı önlemler sonucunda göçler çevre yörelere kaydı; böylece kentin nüfus artış hızı ulusal ortalamanın altına düştü. Sonraki yıllarda [[Essonne]], [[Seine-et-Marne]], [[Yvelines]] ve [[Val-d'Oise]] illeri Paris ilindeki nüfusun bir bölümünü çekince, Paris'in nüfusu 1968-1982 arasında % 19'luk bir azalma gösterdi. Aynı dönemde [[Hauts-de-Seine]], [[Seine-Saint-Denis]] ve [[Val-de-Marne]] illeri eski nüfus düzeyinde kaldı ya da çok az büyüdü. Île-de-France sınırları içindeki 1.281 mahallenin 800'den fazlası [[Paris]]'e yakın olmasına karşın hala kırsal alan olarak nitelendirilmektedir.
 
[[Seine-et-Marne]], [[Val-d'Oise]] ve [[Yvelines]] illeri dışında tarımsal etkinlik yok denecek kadar azdır. Seine-et-Marne'de tarım ileri düzeyde makineleşmiştir ve işgücünün yalnızca küçük bir bölümü bu kesimde çalışır. 1962'den bu yana [[Paris]] metropoliten alanındaki tüketim malları sektöründe çalışan işçi sayısının azalmasına karşın, sanayi oldukça gelişmiştir {{Kaynak belirt}}.
25.736

düzenleme