İçeriğe atla

Edebî mektup: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎top: Büyük harf kullanımı ve diğer düzenlemeler, değiştirildi: Hıristiyan → Hristiyan (3)
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
k (→‎top: Büyük harf kullanımı ve diğer düzenlemeler, değiştirildi: Hıristiyan → Hristiyan (3))
'''Edebî mektup'''; bir yazarın, sanatçının, din büyüğünün vs. bir konudaki görüşlerini ve duygularını açıklamak için yazdığı [[nazım]] veya [[nesir]] türünde [[mektup]]. Bazen alıcının şahsında geniş bir kitleye hitap etmek amacıyla yazılır<ref>[http://www.edebiyatogretmeni.org/mektup/ "Edebî mektuplar."] Edebiyatöğretmeni.com</ref> ve çeşitli organlarda yayımlanır. Bazı edebî yazışmaların tamamı sonradan kitap hâline getirilmiştir.
 
Edebî mektuplardan, yazıldıkları döneme dair "edebî akımlar, fikir olayları, siyasî gelişmeler" gibi pek çok konuda bilgi edinmek mümkündür. Örneğin HıristiyanlığınHristiyanlığın [[kutsal metin]]lerinden [[Yeni Ahit]]'in önemli bir kısmı edebî mektuplardan oluşur. Bu mektuplar HıristiyanlığınHristiyanlığın ilk dönemleri ve bu dönemdeki kişiler ve olaylar hakkında kapsamlı bilgiler barındırır ve HıristiyanlığınHristiyanlığın yayılmasında oldukça önemli bir rol oynamıştır.<ref name="Britannica">[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/190268/epistle "epistle."] Britannica.com. Erişim: 5 Ocak 2015</ref>
 
Batı edebiyatında edebî mektup formatını kullanmış yazar ve sanatçılara örnek olarak [[Ben Jonson]], [[John Dryden]], [[William Congreve]] ile yakın zamanlarda [[W. H. Auden]] ve [[Louis MacNeice]] verilebilir.<ref name="Britannica"/> Türk edebiyatında edebî mektuplara örnek olarak ise [[Cahit Sıtkı Tarancı]]'nın yakın arkadaşı [[Ziya Osman Saba]]'ya yazdığı ''[[Ziya'ya Mektuplar]]''{{'}}ı ve [[Nâzım Hikmet]]’in [[Kemal Tahir]]’e ''[[Hapishaneden Mektuplar]]''{{'}}ı verilebilir.
25.735

düzenleme