İçeriğe atla

"Lee Strasberg" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
'''Lee Strasberg''' (d. 17 Kasım 1901 - ö. 17 Şubat 1982) Amerikalı [[yönetmen]], [[oyuncu]], [[yapımcı]] ve oyunculuk öğretmeni.
 
Budzanów, [[Avusturya-Macaristan İmparatorluğu]]'nda (şu anda Budaniv, Ukrayna), Ida ve Baruch Meyer Strassberg'in çocukları olarak dünyaya geldi ve asıl adı '''Israel Strassberg''''di. Kardeşleri 1918 yılında [[İspanyol gribi]] nedeniyle vefat ettiler. BirAilesinin ısrarlarıyla yaşadığı travmayı unutması için bir tiyatroya kaydoldu. [[Yidiş]] dilini bilen tek kişi olduğu için birçok rolü kaptı. İlerleyen yıllarda kendikendine has ürettiği oyunculuk teorisiyle [[Lee Strasberg Tiyatro ve Film Okulu]]nu kurdu. Aralarında [[Laurence Olivier]], [[James Dean]] ve [[Marlon Brando]]'nun olduğu birçok kişiyi yönlendirmiştir. Özellikle [[Marilyn Monroe]]'ya oyunculuk kariyerinde büyük yardımları olmuştur. [[John Gielgud]] ile sıkı bir dostluk kurmuştur. Sinemada da çalışmaları olmuştur. [[Baba Bölüm II (film)|Baba]] serisindeki [[Hyman Roth]] rolü ile ön plana çıkmıştır. 17 Şubat gecesi kalp krizi nedeniyle vefat etmiştir. Vefat ettiği gece [[Ellen Burstyn]] ile beraberdi.
 
Aralarında [[Laurence Olivier]], [[James Dean]], [[Eli Wallach]], [[Dustin Hoffman]], [[Montgomery Clift]], [[Jane Fonda]], [[Harvey Keitel]], [[Sidney Lumet]], [[Al Pacino]] ve [[Marlon Brando]]'nun olduğu birçok kişiyi oyunculuk alanında yönlendirmiştir. Özellikle [[Marilyn Monroe]]'ya oyunculuk kariyerinde büyük yardımları olmuştur. [[John Gielgud]] ile sıkı bir dostluk kurmuştur. Sinemada da çalışmaları olmuştur. [[Baba Bölüm II (film)|Baba]] serisindeki [[Hyman Roth]] rolü ile ön plana çıkmıştır. [[Elia Kazan]]'ı yönetmenliğe teşvik eden kişidir. 17 Şubat gecesi evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etmiştir. Vefat ettiği gece [[Ellen Burstyn]] ile beraberdi. [[Tennessee Williams]] kendisinin oyunculuk metodu ile ilgili <nowiki>'' Onun ilginç bir tarzı var. Gerçekten seyirciye istediği duyguyu hissettirip o duygularla istediği gibi oynayabiliyor. Size bir yaşam duygusu veriyor. Ardından içinize işliyor''</nowiki> demiştir.
 
Strasberg'ün hayatı üzerine [[Richard Schickel]] ayrıntılı bir araştırma yapmıştır.
2.660

değişiklik