İçeriğe atla

"Mahmutlu, Akseki" sayfasının sürümleri arasındaki fark

 
KÖYÜN DELİLERİ MEŞHURDUR
 
Düğünlerde kadınlar ve erkekler ayrı olarak eğlenirler. Bu eğlencelerde köylü herhangi bir çalgı çalmaz. Müzik, köy çevresinde aptal tabir edilen kimseler tarafından icra edilir. Başlıca müzik aletleri klarnet, keman, tambura, cümbüş ve davuldur. Kadınların eğlencelerinde ise, içlerinden biri tefle ritim tutar ve hep birlikte türkü söyleyip oyun oynarlar.
 
 
Düğün ve mevlit törenleri yemeklidir. Bu yemekler odun ateşinde pişen kazanlarda ve köylünün el birliği ile yapılır. Tören yemekleri geleneksel olup, buğday çorbası, soğanlı et yahnisi, tereyağlı bulgur pilavı, ayran ve tatlıdan ibarettir.
 
Kadınlar antep dokuması, uçları tokalı kuşak kuşanırlar, kendilerine özgü, bolca bir ayaklık giyerler. Başlarında ipek işlemeli örtüler bulunur. Yaşlı kadınlar kırmızı fes takarlar.
 
 
 
Köyün kültürü islamiyet öncesi şaman kültürü ile Türk-İslam kültürünün yoğurulmuş bir şeklidir.Ancak marangozluk ve yapı işlerinin bölgenin eski ahalisinden kalma bir kültür olduğu düşünülmektedir.Fakat bu mimari kültür Türklere uygun olarak yeniden düzenlenmiş ve yüz yıllarca geliştirilerek bugünkü halini almıştır.
 
===Coğrafya===
Anonim kullanıcı