"Vikipedi:Üç geri dönüş kuralı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Söylediklerinden anladığım ilk tümcenin gerekliliğine inanıyor olduğun, K:Evolutionoftheuniverse. Benim sorunum ise daha ziyade doğru olmayan ikinci tümceyle. Bu ibare tek başına 0GD kuralı hükmü oluşturuyor, ona müdahil olmaya çalışıyorum. Eğer yanlış anladıysam hiç çekinmeden geri alabilirsin, tartışma sayfasına daha ayrıntılı yazarım.
(VP:CGT gözeterek geri alıyorum Kullanıcı:Vito Genovese. İlgili ifade 3GD kuralı var diye limit doldurarak suistimali anlatıyor. Bu politika VP:DŞ için açıklayıcıdır, kullanıcılar 3GD ihlâlinde bulunmadan da maddelerin farklı kısımlarında değişikliklerle değişiklik savaşına girebilirler. Değişiklik savaşı=3GD ihlâli veya değişiklik savaşı=geri almalar algısı olmamalıdır. Esas olan VP:DŞ'dir. Niyetler zaten durum içinde anlaşılır, politikalar "engel dağıtmak" için yorumlanamaz.)
Etiket: Geri al
(Söylediklerinden anladığım ilk tümcenin gerekliliğine inanıyor olduğun, K:Evolutionoftheuniverse. Benim sorunum ise daha ziyade doğru olmayan ikinci tümceyle. Bu ibare tek başına 0GD kuralı hükmü oluşturuyor, ona müdahil olmaya çalışıyorum. Eğer yanlış anladıysam hiç çekinmeden geri alabilirsin, tartışma sayfasına daha ayrıntılı yazarım.)
'''Üç geri dönüş kuralı''' (ya da 3GK) tüm [[Vikipedistler]] için uygulanan resmî bir politikadır. 3GK ihlalleri [[Vikipedi:Hizmetliler|hizmetlilere]] bildirilir.
 
3GK, bir kullanıcının 24 saat içerisinde bir Vikipedi sayfasının bütünü ya da bir kısmı üzerinde '''üçten fazla''' (dört veya üzeri) geri dönüş işlemi yapmaması gerektiğini ifade eden bir politikadır. Bu kural, üç kere veya daha az geri dönüş işlemi yapılmasının kabul edilebiliruygun olduğu anlamına gelmez. Kullanıcılar günlük 3GK kuralını ihlal etmeseler de, rahatsızlık verme veya [[Vikipedi:Değişiklik savaşları|değişiklik savaşına]] girmiş olma nedenleriyle de yasaklanabilirler.
 
Söz konusu limitin aşımı için [[Vikipedi:Kukla|Kukla]] kullanımı (birden fazla kullanıcı hesabı) [[VP:Kukla]] ihlaline girer. Bunun dışında, 3GK kişi gruplarına veya birden fazla kullanıcıya dönük olarak uygulanamaz. Bir maddenin tartışmalı sürümlerinden hangisinin topluluk tarafından daha geniş kabul gördüğünün belirlenmesi esnasında, maddenin bütünü ya da bir bölümü üzerindeki 3GK sınırının altındaki (ihlal etmeyen) geri dönüşlerin farklı kişilerce yapılıp yapılmadığına bakılır.

Gezinti menüsü