İçeriğe atla

Vikipedi:Üç geri dönüş kuralı: Revizyonlar arasındaki fark

"Bu kural, üç kere veya daha az geri dönüş işlemi yapılmasının kabul edilebilir olduğu anlamına gelmez. Kullanıcılar günlük 3GK kuralını ihlal etmeseler de, rahatsızlık verme veya değişiklik savaşına girmiş olma nedenleriyle de yasaklanabilirler." ibaresi kaldırıldı, çünkü bildiğin yanlış. DŞ'ye girmek tek başına ihlal teşkil etmiyor ve bu ibare birer kez geri alsan da engellenebilirsin sonucunu doğuruyor, yok öyle bir şey.
(→‎Basit vandalizmin geri alınması: + yönlendirilen bağlantı yerine asıl sayfaya bağlantı.)
("Bu kural, üç kere veya daha az geri dönüş işlemi yapılmasının kabul edilebilir olduğu anlamına gelmez. Kullanıcılar günlük 3GK kuralını ihlal etmeseler de, rahatsızlık verme veya değişiklik savaşına girmiş olma nedenleriyle de yasaklanabilirler." ibaresi kaldırıldı, çünkü bildiğin yanlış. DŞ'ye girmek tek başına ihlal teşkil etmiyor ve bu ibare birer kez geri alsan da engellenebilirsin sonucunu doğuruyor, yok öyle bir şey.)
Etiket: Geri alındı
'''Üç geri dönüş kuralı''' (ya da 3GK) tüm [[Vikipedistler]] için uygulanan resmî bir politikadır. 3GK ihlalleri [[Vikipedi:Hizmetliler|hizmetlilere]] bildirilir.
 
3GK, bir kullanıcının 24 saat içerisinde bir Vikipedi sayfasının bütünü ya da bir kısmı üzerinde '''üçten fazla''' (dört veya üzeri) geri dönüş işlemi yapmaması gerektiğini ifade eden bir politikadır. BuSöz kuralkonusu limitin aşımı için [[Vikipedi:Kukla|Kukla]] kullanımı (birden fazla kullanıcı hesabı) [[VP:Kukla]] ihlaline girer. Bunun dışında, üç3GK kerekişi gruplarına veya dahabirden azfazla gerikullanıcıya dönüşdönük işlemiolarak yapılmasınınuygulanamaz. kabulBir edilebilirmaddenin olduğutartışmalı anlamınasürümlerinden gelmez.hangisinin Kullanıcılartopluluk günlüktarafından 3GKdaha kuralınıgeniş ihlalkabul gördüğünün etmeselerbelirlenmesi deesnasında, rahatsızlıkmaddenin vermebütünü veyaya [[Vikipedi:Değişiklikda savaşları|değişiklikbir savaşına]]bölümü girmişüzerindeki olma3GK nedenleriylesınırının dealtındaki yasaklanabilirler.(ihlal etmeyen) geri dönüşlerin farklı kişilerce yapılıp yapılmadığına bakılır.
 
Söz konusu limitin aşımı için [[Vikipedi:Kukla|Kukla]] kullanımı (birden fazla kullanıcı hesabı) [[VP:Kukla]] ihlaline girer. Bunun dışında, 3GK kişi gruplarına veya birden fazla kullanıcıya dönük olarak uygulanamaz. Bir maddenin tartışmalı sürümlerinden hangisinin topluluk tarafından daha geniş kabul gördüğünün belirlenmesi esnasında, maddenin bütünü ya da bir bölümü üzerindeki 3GK sınırının altındaki (ihlal etmeyen) geri dönüşlerin farklı kişilerce yapılıp yapılmadığına bakılır.
 
== Ayrıntılar ==