İçeriğe atla

"İntihar" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği Elle geri alma Geri alındı
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği Elle geri alma
[[İntihar düşüncesi]] genellikle insanın başa çıkamayacağından daha ağır bir duygusal acıdan kaynaklanır. Bazılarına göre bu acı bireyin kendi kendini disipline etmesindeki isteksizliğe ve kendini diğerlerinden daha çok önemsemesine bağlı olarak artmaktadır, fakat bu düşünce acı çeken ve yoğun umutsuzluğa sürüklenmiş bir kişiye karşı intihara suç veya utanç yüklenerek aile veya etrafındaki bireyler tarafından intihardan kaçması için dile getirildiğinde intihar düşüncesine sahip kişi diğerlerini düşünerek acı çekerek de olsa yaşamaya karar verebilir.
 
İntihar algılaması [[kültür]]e, [[din]]e, sosyal sistemlere bağlı olarak değişkendir. Birçok dinde, [[günah]] veya [[etik]] dışı olarak kabul edilir. Öte yandan bazı kültürlerde utanç verici ve [[umutsuzluk|umutsuz]] bir durumdan çıkışın tek [[onur]]lu yoludur (örnek: [[Seppuku]]).
 
İntihar tam manasıyla şöyle tanımlanır: İntihar eden kişi politika veya dinin etkilediği ikincil sonuçlardan çok ''eylemin ana bileşenine ve tek amaca odaklanmalıdır''. Buna göre [[intihar saldırısı]]nda bulunan kişi intihar bilincine kavuşmuş hatta intihar etmiş sayılmaz. Fakat bazıları da intihar saldırısında bulunan kişinin de sonunda öleceğini bildiğinden bu tanıma karşı çıkar.
244

değişiklik