İçeriğe atla

"Çekoslovak Lejyonu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Ertly tarafından yapılan 24384744 sayılı değişiklik geri alınıyor. Biçem El Kitabı gereğince düzenleme gerçekleştiriliyor, aksini söylemek için topluluk kararı göremiyorum
k (→‎Fransa’da: "Hayatını kaybetmiştir" ifadesinde bir yanlışlık bulunmamaktadır. "Ölmüştür" ibaresiyle değiştirilmesine gerek yoktur.)
Etiketler: 2017 kaynak düzenleyici Elle geri alma Geri alındı
(Ertly tarafından yapılan 24384744 sayılı değişiklik geri alınıyor. Biçem El Kitabı gereğince düzenleme gerçekleştiriliyor, aksini söylemek için topluluk kararı göremiyorum)
Etiketler: Geri al Geri alındı
 
== Fransa’da ==
Çek gönüllülerinin Fransız Yabancı Lejyonuna katılmaları 21 Ağustos 1914 günü [[Paris]]’de başlar. Oluşturulan birlik 9 Mayıs – 16 Haziran 1915 tarihleri arasında yapılan Arras Muharbelerinde görev alır ve çok ağır kayıplar verdiği için lağvedilir. Fransa’da diğer Çekoslovak birliği hükûmetin kararıyla 19 Aralık 1917’de kurulacaktır. Buna diğer birliklerin kuruluş izleyecektir. Fransa hükûmeti 29 Haziran 1918 günü aldığı kararla Çeklerin ve Slovakların bağımsızlıklarını tanıyacaklarını açıklar. Ertesi gün Fransa’da bulunan Çekoslovak birlikler Çekoslovak bağımsızlık liderlerinin ve Fransız Cumuhrbaşkanı Poincaré huzurunda yeni ülkelerine bağlılık yemini ederler. 30 Haziran günü hala Çek silahlı Kuvvetler günü olarak kutlanmaktadır. [[I. Dünya Savaşı]] sırasında Fransa saflarında savaşan 650 Çekoslovak askeri hayatını kaybetmiştirölmüştür.
 
== Savaştan sonra ==
33.202

değişiklik