İçeriğe atla

Pragmatizm: Revizyonlar arasındaki fark

k
Yazım hatası düzeltildi
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Wikipedia içi bağlantılar eklenmiştir.)
Etiketler: Görsel Düzenleyici Yeni kullanıcı görevi
k (Yazım hatası düzeltildi)
Kelimenin dayandığı felsefi terim ''prágma, Eski Yunanca'' olup iş, eylem demektir. Pragmatik ise kelime anlamı olarak işe yönelik anlamına gelir. "Faydacılık" bu terime karşılık kullanılan sözcüktür.<ref>http://www.nisanyansozluk.com/?k=pragmatizm</ref> "Faydacılık ilk olarak 18. yüzyıl İngiltere'sinde [[Jeremy Bentham]] ve diğerleri tarafından öne sürülmüştür. Fakat [[Epikuros|Epikür]] (Aipikuros) gibi Antik Yunan filozoflarına kadar geri gidilebilir. İlk kez ortaya atıldığında iyi en fazla insana en fazla mutluluğu getiren şey olarak tanımlanmıştı. Ancak daha sonra Bentham iki farklı ve birbiri ile çelişme potansiyeli olan kavram içerdiğinden birinci kısmı atıp sadece “en büyük mutluluk prensibi” demiştir.
 
Hem Bentham'ın hem de Epikür'ün formulasyonuformülasyonu hedonistik nedenselliğin farklı tipleri olarak düşünülebilir çünkü hareketlerin doğruluğunu sebep oldukları mutluluğa göre ölçüyorlardı ve mutluluğu zevk ile tanımlıyorlardı; ancak Bentham'ın formulasyonu ferdi olmayan bir [[hedonizm]]di. Epikür'ün kişiyi en mutlu eden şeyi yapmasını tavsiye etmesine karşılık Bentham herkesi en mutlu yapacak şeyi yapmayı uygun görüyordu.
 
[[John Stuart Mill]] "[[Utilitarianism]]" isminde ünlü (ve kısa) bir kitap yazmıştır. Mill bir faydacı olmasına rağmen bütün zevklerin aynı değerde olmadığını ileri sürmüştür. “Mutsuz bir Sokrat ([[Sokrates]]) olmak, mutlu bir domuz olmaktan yeğdir.” sözü bu görüşünü anlatır.