İçeriğe atla

"Alan adı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: + telif hakkının ısrarlı ihlali
k (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Etiket: Geri alındı
(Gerekçe: + telif hakkının ısrarlı ihlali)
Etiket: Elle geri alma
 
Örneğin <code>trpedia.com</code> alan adı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla Web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Alan adı almak için bir [[İnternet servis sağlayıcısı]]na gidilebilir veya Web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan adı kaydetmesi istenebilir.
 
Alan adı sisteminin yönetimini İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu veya ICANN yapmaktadır.
 
ICANN yeni alan adlarının uzantılarının kullanabilir olduğunu onaylama, uzantıların işlevlerini yönetme ve ICANN' nin belirlemiş olduğu kurallara göre çalışmazlarsa eğer bu uzantıları kapatmakta bu kurumun elindedir.
 
Aslında '''alan adı''' satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, bu yüzdendir ki en fazla on yıl olmak üzere alan adınızın süresini yenilemelisiniz, normal olarak en az bir yıl olarak kayıt edilen alan adları, On yıla kadar tescil edilebilir
Türkiye'nin ülke alan adı olan .tr uzantılı alan adları (.com.tr, .net.tr ve daha fazlası) [[BTK]] tarafından yönetilmekte ve tahsis edilmektedir, en fazla beş yıl olarak tahsis edilebilir.<ref>[https://www.nic.tr/index.php?USRACTN=STATICHTML&PAGE=about_corpident Kurumsal Kimliğimiz - Nic.Tr]</ref>
 
== Farklı Domain TürleriKaynakça ==
== {{Kaynakça ==}}
Birçok insan bir internet sitesi kurmayı düşündüğünde, çoğunlukla <nowiki>''.com''</nowiki> adını almaktadır. .com sıklıkla tercih edilen uzantı olmasına rağmen, farklı isimlerde uzantı çeşitleri de bulunmaktadır.  .Org, .biz, .tv, .info, .co, .pro ve daha fazlası gibi birçok farklı seçenekler bulunmaktadır.
 
Genel olarak, en yaygın alan adı türleri şu şekilde incelenebilir:
 
=== TLD: Üst Düzey Domain Uzantıları ===
Üst düzey bir etki alanı, tam olarak göründüğü gibidir: İnternetteki alan adı sisteminin hiyerarşisindeki en yüksek seviyeyi temsil eden bir türüdür. Kullanılabilir binlerce TLD vardır ancak kullanımı en yaygın olanları '''.com''' , '''.org''' , '''.net''' ve '''.edu'dur''' .
 
.com alanları , web'in '''% 46,5'ine''' güç sağlayan en popüler alanlardır .
 
TLD'lerin resmi listesi, İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) adlı bir kurum tarafından tutulur ve buradan incelenebilir . Birkaç farklı TLD türü bulunmaktadır aşağıda bu türlerden bahsedeceğiz.
 
=== ccTLD: Ülke Kodu Üst Düzey Domain Uzantıları ===
ccTLD internette en çok kullanılanıdır. Bu alan adı uzantıları, o ülkede yaşayan insanlar veya işletmeler tarafından genel TLD'ler olarak kullanılır. En çok  örnekler, .co, .tv veya .me alanlarıdır.
 
ccTLD ülkelere ait domain uzantılarıdır. Örnek verecek olursak Türkiye'de kullanılan global uzantı olan .com uzantısının sonuna .tr eklenerek yeni bir uzantı "com.tr" oluşturulmuştur.
 
Bazı ülkeler ise bunu uygulamayıp yalnız uzantıyı kullanmışlardır. Örnek '''ABD''' için '''.us''', '''Rusya''' için '''.ru''', '''Japonya''' için '''.jp Almanya''' için '''.de''', '''Birleşik Krallık için''' '''.uk''' gibi örnekler verilebilir.
 
=== gTLD: Genel Üst Düzey Alan Adları ===
gTLD' açılımı “genel üst düzey alan adı” dır ve geleneksel bir web adresine uygun bir alternatif sunan alan adı uzantısıdır.
 
Bir gTLD, aslında bir ülke koduna dayanmayan üst düzey bir alandır. Genel üst düzey alan adları , eğitim kurumlarını hedefleyen '''.edu''' gibi belirli bir kullanım durumu için tasarlanmıştır . Aynı zamanda bir gTLD'ye kayıt yaptırmanız için ölçüte ihtiyacınız yoktur.
 
gTLD dört alt kategoriden oluşmaktadır:
 
* Genel (.com, .net, .org, .info), genel amaçlar için kullanılabilen domainlerdir.
* Yalnızca belirli amaçlar için kullanılabilen genel kısıtlı (.pro, .biz, .name) alan adları.
* Sponsorlu (.edu, .gov, .int, .mil, .aero, .cat, .asia, .mobi, .coop, .travel, .tel, .jobs) yalnızca bununla özel olarak ilgilenen işletmeler tarafından kullanılabilen domainler..
* DNS altyapısına yardımcı olmak için kullanılan orijinal üst düzey etki alanlarından biri olan altyapı (.arpa).
 
GTLD'lerin diğer örnekleri arasında '''.mil''' (askeri), '''.gov''' (hükümet), '''.org''' (kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve kuruluşlar için) ve başlangıçta internet servis sağlayıcıları (ISS'ler) için tasarlanmış ancak şimdi daha yaygın olarak kullanılan '''.net''' bulunmaktadır.
 
=== Diğer Alan Adı Türleri ===
Yukarıda belirttiğimiz alan adlarının dışında daha az kullanılan alan adları da vardır.
 
==== İkinci Düzey Alanlar ====
İkinci düzey olan alan adlarını da daha önce görmüşsünüzdür. Üst düzey (TLD) bir alan adının altında bulunan domainden bahsedeceğiz. Ülke kodları söz konusu olduğu için örneklerle anlatmanın daha yararlı olacağını düşünerek teknik bilgiye yer vermeyeceğiz.
 
Örnek verecek olursak Türkiye'deki şirketleri bazı zamanlarda '''.com''' kullanmak yerine '''.com.tr''' kullanıyor olmaları ikinci düzey domaine verilecek mükemmel bir örnektir. Genellikle devlet kurumları tarafından kullanılan '''.gov.tr''' veya  akademik kurumlara ve üniversitelere ait olan '''.edu.tr''' ikinci düzey domaine verilecek güzel örnekler olabilir.
 
==== Alt Domainler (Subdomain) ====
Alt domainler subdomain olarak da adlandırılabilirler. Alt alan adları ana bir '''domaine''' bağlı olarak açılmaktadırlar ve arama motorları tarafından ana alan adının uzantısı olarak algılanırlar.
 
Alt domain kullanmak çok kullanışlıdır bunun nedeni ise web yöneticilerinin siteleri için oluşturacakları bölümler için ek bir domain satın almalarına ihtiyaç duyulmaz.
 
Örneğin, Facebook , Facebook API'sini kullanmak isteyen web ve uygulama geliştiricileri için belirli bilgiler sağlamak için '''developer.facebook.com''' kullanır
 
== Kaynakça ==
{{Kaynakça}}<ref>{{Web kaynağı | url = https://blog.hostixo.com/alan-adi-nedir-nasil-kullanilir/ | başlık = Yeni Başlayanlar için: Alan Adı Nedir ? Nasıl Kullanılır? | erişimtarihi =30 Kasım 2020| dil =Türkçe| çalışma = Hostixo Blog - Wordpress Türkiye Blog Sayfası | ad = Çiğdem | soyadı = Elmas | arşivurl = https://web.archive.org/web/20200924211029/https://blog.hostixo.com/alan-adi-nedir-nasil-kullanilir/ | arşivtarihi = 24 Eylül 2020}}</ref>
[[Kategori:İnternet alan adları|*]]
[[Kategori:DNS]]