İçeriğe atla

Gurur ve Önyargı: Revizyonlar arasındaki fark

k
Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir)
k (düzeltme)
k (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
 
Kış başlarında, Jane’i umutsuzluğa düşüren bir kararla Londra’ya geri dönerler. Arkasından bir şok da Elizabeth’in en iyi arkadaşı Charlotte Lucas’ın Bay Collins’le nişanlanması haberiyle gelir. Charlotte, Elizabeth’e gitgide yaşlanıyor olmasının ve maddi nedenlerin onu bu birlikteliğe ittiğini açıklar, Elizabeth’i mutlaka yeni evine beklediğini konuşmasının sonuna eklemeyi de ihmal etmez. Kış ilerlerken Jane, Londra’ya dayısını ziyarete gitmeye karar verir. Şehirde Bingley’le karşılaşmayı da ummaktadır. Yalnız sadece Bingley’nin kız kardeşini görebilir ve onun da Jane’e karşı tutumu oldukça kabadır. Jane’in evlenme umudu suya düşmüş durumdadır.
[[Dosya:Pickering - Greatbatch - Jane Austen - Pride and Prejudice - She then told him what Mr. Darcy had voluntarily done for Lydia.jpg|thumbküçükresim|200px|[[Jane Austen]]'in kaleme aldığı ''Gurur ve Önyargı'' romanının 59. bölümünden bir sahne: babası Mr. Bennet (sol) ve Elizabeth (sağ)<!--Elizabeth Bennet is shown wearing 1830's fashions (big sleeves, big skirts below a corseted narrow waist, exposed sloping shoulders) which are very different from the Empire Silhouette / Regency fashions (relatively narrow skirts, high waistline, small "puff" sleeves at the shoulders etc.) which were worn during Jane Austen's adult life.---> (Kurz & Allison, Art Publishers, Chicago, U.S.A., 1833)]]
 
İlkbaharın gelmesiyle Elizabeth, şimdi, Bay Collins’in patronu ve Bay Darcy’nin halası Lady Catherine de Bourgh’un evinin yanındaki papaz evinde ikamet eden Charlotte’u ziyarete gider. Lady Catherine’e davetli olduğu bir gün Darcy’yle karşılaşırlar. Elizabeth’in oradaki varlığı Darcy’nin Collinsleri birçok kez ziyaret etmesiyle sonuçlanır. Bir gün, Elizabeth’e ani şok edici bir evlenme teklifi yapar ve anında reddedilir. Elizabeth, Darcy’ye onu kibirli ve nahoş bulduğunu söyler. Ayrıca onu Bingley’yi Jane’den uzaklaştırmak ve Wickham’ı mirasdan mahrum etmekle suçlar. Darcy onun yanından ayrılır ama çok geçmeden bir mektupla suçlamalara cevap verir. Bingley’yi Jane’den uzaklaştırdığı doğrudur ama bunu aralarındaki ilişkinin ciddiyetine inanmadığı için yapmıştır. Wickham’a gelince mirasdan men edilme sebebi kız kardeşi Georgiana'nın Darcy’i kandırıp, kaçırma teşebbüsüdür.
1.030.426

düzenleme