İçeriğe atla

Napolyon Yasaları: Revizyonlar arasındaki fark

k
Türkçe.
k (Abecesel, Napolyon Kanunları sayfasını Napolyon Yasaları sayfasına taşıdı: Türkçe adlandırma.)
k (Türkçe.)
'''Napolyon KanunlarıYasaları''' ({{Dil|fr|Code Napoléon; Code civil des Français|dil_adı=e}}) - [[Napolyon Bonapart]]'ın hazırlattığı medeni kanunyasa metnidir. Onun isteğiyle [[Fransa]]'da hazırlanmış ve 1804 yılında yürürlüğe girmiştir.
 
Metin hazırlanırken önceki iki hukuk sistemlerinden etkilenilmiştir. Birisi [[Roma Hukuku]], diğeri İslâm Hukuku ([[Fıkıh]]) idi.<ref name="deneme">[http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=78456 Mukayese-i Kavânîn-i Medeniyye] {{Webarşiv|url=https://web.archive.org/web/20131203060513/http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=78456 |tarih=3 Aralık 2013 }} (Medenî Kanunlar Karşılaştırması Mecelle-i Ahkâm-ı Adliye ve Kod Napolyon) AÜHFD, 61 (2) 2012: 809-818</ref> Roma Hukukunda [[I. Justinianus]]'un hazırlattığı ''[[Corpus iuris civilis]]'' metin külliyâtından ve Fıkıh'da ise Mısır'ı işgal ettiği zamanda bölge de yaygın olan [[Şafi Mezhebi]] ve özellikle metin olarak [[İmam Mâlik]]'in ''[[Muvatta]]'' adlı kitabından etkilenmiştir.
 
Bu kanunlarlayasalarla Fransa'da [[hukukun üstünlüğü]] tanınmış, kanunlarınyasaların yürürlüğe girebilmesi için remen ilanı şart koşularak gizli kanunyasa çıkarılması engellenmiş ve kanununyasasın yetersiz kaldığı suçlarda adaleti sağlamak için yargıçlara ilk defa kanunlarıyasaları yorumlama yetkisi verilmiştir. Dünya'daki çoğu devletin hukuk sistemleri hâlâ Napolyon Kanunlarıyasaları baz alınarak hazırlanmaktadır.
 
==Kaynakça==
27.645

düzenleme