İçeriğe atla

"Yağ" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
91.93.56.233 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Mavrikant Bot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (91.93.56.233 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Mavrikant Bot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Etiket: Geri döndürme
[[Dosya:Mobil 1 motor oil.jpg|thumb|sağ|Sentetik motor yağı]][[Yer altı]]nda kaya tabakaları arasında bulunan [[petrol]] esaslı yağlar [[mineral]] yağlar olarak sınıflandırılır. [[Benzin]], [[mazot]], [[gazyağı]], [[parafin]] [[mum]]ları gibi yağlar mineral yağlardır. Bu yağların mineral yağ olarak sınıflandırılmasının nedeni yakın geçmişte organik bir kaynaklarının bulunmamasıdır. Ancak çok daha eski [[jeoloji]]k dönemlere gidildiğinde mineral yağların dahi organik kökenlere dayandığı görülür. Eski jeolojik dönemlerde denizlerin tabanında biriken [[plankton]] gibi canlıların artıkları zamanla birçok [[jeokimya]]sal [[süreç]]ten geçerek petrol gibi mineral yağlara dönüşmüşlerdir. Petrokimyasal madde adıyla da anılan mineral yağlar insan uygarlığında büyük bir rol oynamıştır ve oynamaya devam etmektedir.
 
=== Organik yağlar organik yenir ===
 
{{Ana madde|lipit}}
1.320.676

değişiklik