İçeriğe atla

"Vikipedi:Özgün araştırmalara yer vermemek" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Özgün araştırmalar neden dâhil edilmez?: Gereksizce eklenmiş 2 boşluk kaldırıldı
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
(→‎Özgün araştırmalar neden dâhil edilmez?: Gereksizce eklenmiş 2 boşluk kaldırıldı)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
 
== Özgün araştırmalar neden dâhil edilmez? ==
'' Özgün araştırmalar yasaktır'' yönergesinin ardında yatan neden, Vikipedi'nin dikkatini kendi fikirlerine ve kendilerine çekmeye çalışan asabi kişilerin ya da trollerin kişisel teorileri ile mücadele edebilmektir.
 
Öte yandan, "özgün araştırma yasaktır"ın kapsamı, sadece "kişisel teoriler yer alamaz" kavramı ile sınırlı değildir. Editörlerin kişisel görüşleri, politik fikirleri, yayımlanmış materyal hakkındaki kişisel analiz ve yorumları, sahip oldukları fikirleri veya pozisyonlarını ilerletmek ya da önermeye çalıştıkları görüş veya tanımları desteklemek adına yapacakları yayımlanmamış sentezler de kabul edilemez. Kısaca, Vikipedi'de yayımlanan herhangi bir durum, fikir, yorum, tanım, ve görüş; "maddenin başlığı ile ilgili olarak" güvenilir bir yayında daha önce yer almış olmalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen [[Wikipedia:No_original_research#Synthesis of published material serving to advance a position|bu örneğe]] bakınız.
Bu ilke ve prensipler, Vikipedi'nin itibarını sağlamlaştırmaya yardımcı olur.
 
# Burada okudukları bilgilerin güvenilir ve itibarlı olması, Vikipedi'nin okuyucularına karşı olan yükümlülüğüdür. Bu nedenle, sadece itibarlı yayınlara güveniriz. Bir kaynağın güvenilir olup olmadığına ilişkin tartışmalar için bkz. "[[Vikipedi:Güvenilir kaynaklar| Güvenilir kaynaklar]]".
# Güvenilir kaynaklar, okuyuculara kendi araştırmalarını yaparken faydalanabilecekleri kaynaklar sunarlar. Ne de olsa, insanların araştırma yaparken ilk başvurdukları yer ansiklopedilerdir.
# Referans gösterebileceğimiz kaynaklara güvenmek, bir maddedeki bakış açısının nasıl olması gerektiğine de açıklık getirir ve bu da bizim [[VP:TBA | tarafsız bakış açısı]] ilkemizle uyum içinde olmamızı sağlar.
10.264

değişiklik