İçeriğe atla

"Kayı, İdil" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Bilgi genişletme
k
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil web değişikliği Geri alındı
k (Bilgi genişletme)
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil web değişikliği Geri alındı
 
== Tarihçe ==
1
 
Köyün Süryanice adı '''Hetel''' ܚܝܕܠ, Arapça adı '''Hetil''' حدل ve Kürtçe adı '''Hêdil''''dir. Süryanilere ait harabeler bulunmaktadır.
 
1990 yılına kadar Mardin iline bağlı bir ilçe iken daha sonra Şırnak iline bağlanmıştır.
 
Hedil,asıl adı Hedylé'dir ve Eski Yunanca'dan gelmektedir.Hedylé'nin kelime anlamı;güzel,huzur,adil ve bereket anlamına gelir.Eski Yunan'da Hediylé Adonis adinda dillere destan ve güzel sesli bir kadın şarkıcı vardı.(M.S 350-400 Yılları arasında Süryani Kadim'in bölgedeki Aziz Şehidi Merbasus için inşa edilen ve halk arasında Dêra Beranî olarak adlandırılan ve Şu an Tadilat aşamasında olan köyün 300 m kuzeyinde bir kilise vardır.Hedylé(Kayı Köyü) İdil'in 15 km batısına (Newala Omerka),Cehennem Deresinin Güney ucunda dört tarafı Newala Omerka ile çevrili geniş arazi,meşelik ve stratejik bir coğrafyada kuruludur.Midyat ilçesine 40 km uzaklıktadır.
 
== Ömerka Aşireti ==
Ömerka aşiretinin merkezi Hedil olup 20 köyden oluşmaktadır.
 
Ömerka aşireti İdil’in batısına dargeçitin güneydoğusu ,midyatın doğusuna yerleşik bölgenin en eski ve en büyük aşiretlerinden biridir.Kurucusu ve tarihsel lideri "Sımo, dur mezarı pikureş Mezarlığında
 
Aşiretin köyleri Hedil İwan Gizre Hespıst File Mırık Sıtawrane Dinara Ezdina Werzıke Xanduke Gundike simo Xırbehur Çalıka Gundike Asle Xelani xırabeneriya olmak üzere toplam 20 köyden oluşup aşiretin merkezi Hedil(kayı köyü)'dir.
 
Ezdina,Dinara ve Gunde Asle'de İslam peygamberi Hz.muhammed (s.a.v)'in torunu Hz Hüseyin’in soyundan gelen seyyidler bulunmaktadır.
 
Aşiretin bireyleri Günümüzde Dünyanın dört bir yanına yerleşmiştir.1980 sonrası yaşanan bu yerleşme olgusu başta Türkiye şehirleri olmak üzere Almanya,İsviçre,Danimarka,İsveç,Suriye,İsrail Fransa olmak üzere Avrupa'ya yerleşmişlerdir.
 
Yazar Hasan Cemalin anlattığına göre;
 
1990'lı yıllarda Kayı(Hêdil) Köyü Siyasi ve Güvenlik nedenlerinden dolayı boşaltılmıştır.Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakanı Yıldırım Akbulut incelemelerde bulunmak için bu köye gelmiştir.Köyün kanaat önderleri ile istişare yapmıştır
 
== Altyapı bilgileri ==
Köyde ilköğretim bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon yoktur. PTT acentesi, sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
12

değişiklik