İçeriğe atla

Soyut matematik: Revizyonlar arasındaki fark

İçin yerine içir yazılmış. Yazım hatası düzeltildi.
(4 kaynak kurtarıldı ve 0 kaynak ölü olarak işaretlendi.) #IABot (v2.0.7)
(İçin yerine içir yazılmış. Yazım hatası düzeltildi.)
[[Dosya:Banach-Tarski Paradox.svg|thumbnail|sağ|350px|Ünlü bir soyut matematik ürünü olan [[Banach–Tarski paradox]]'unun temsili. Bir kürenin, yalnızca kesme ve döndürmelerle iki küreye dönüştürülebileceği matematiksel olarak kanıtlandıysa da, bu dönüşüm fiziksel dünyada var olamayacak nesneleri içerdiği içiriçin uygulanamaz.]]
En genel anlamda, '''soyut matematik''', matematiğin [[soyut]] kavramlarını inceleyen bir kolu olarak adlandırılabilir. 18. yüzyıldan bu yana, soyut matematik matematiksel aktivitenin bir kategorisi olarak kabul edilmiştir. Bazen spekülatif matematik<ref>See for example titles of works by [[Thomas Simpson]] from the mid-18th century: ''Essays on Several Curious and Useful Subjects in Speculative and Mixed Mathematicks'', ''Miscellaneous Tracts on Some Curious and Very Interesting Subjects in Mechanics, Physical Astronomy and Speculative Mathematics''.[http://www.1911encyclopedia.org/Thomas_Simpson] {{Webarşiv|url=https://web.archive.org/web/20121019040004/http://www.1911encyclopedia.org/Thomas_Simpson |tarih=19 Ekim 2012 }}</ref> olarak da kategorize edildiği olur. Soyut matematik [[navigasyon]], [[mühendislik]], [[fizik]], [[astronomi]] gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.
Soyut matematiğe dair en güçlü öngörülerden biri de soyut matematiğin ille de uygulamalı matematik olmak zorunda olmadığıdır; soyut şeylerleri onların içsel doğasını anlayarak çalışmak onların doğada nasıl apaçık biçimde nasıl olduğu ile ilgili olmak zorunda değildir. Soyut matematik ve [[uygulamalı matematik]] arasındaki felsefi açı farkına rağmen pratikte birçok örtüşme noktalarının olduğu da aşikardır.
Anonim kullanıcı