İçeriğe atla

Çağatay Hanlığı: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎top: düzeltme
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0)
k (→‎top: düzeltme)
Çağatay Han'ın 1241'de ölümünden sonra Çağatay Hanlığı merkezi Moğol devletine karşı mücadeleye girişti. Çağatay'ın torunu [[Algu]], [[Kubilay Han]] ile [[Arık Böke]] arasındaki taht mücadelesinin yol açtığı iktidar boşluğundan yararlanarak [[Harezmşahlar]], Batı Türkistan ve Afganistan'ı da sınırlarına kattı. 1266’da tahta çıkan [[Mübarekşah]], [[İslam]] dinini kabul eden ilk Çağatay hanı oldu. Ondan önceki Çağatay hükümdarları [[Şamanizm]] inancını benimsiyorlardı.
 
Çağatay Hanlığı en parlak dönemini [[Kebek Han]]’ın yönetiminde (1318-26) yaşadı. Kebek Han göçebe hayatını bırakıp Karesi'de sarayı yaptırarak yerleşmiş, Çağatay ekonomisi gelişmiş ve ilk Çağatay parası [[Kebek]]<ref>{{Web kaynağı |url=http://www.mongoliancoins.com/pictures_popup.php?images%2FCoins_of_mongol_Empire%2FCH.kibak_671.jpg |başlık=Chaghatayid coins |erişimtarihi=15 Nisan 2020 |arşivurl=https://web.archive.org/web/20160305003200/http://www.mongoliancoins.com/pictures_popup.php?images%2FCoins_of_mongol_Empire%2FCH.kibak_671.jpg |arşivtarihi=5 Mart 2016 |ölüurl=yesevet }}</ref> i basıldı. Bu yerleşme ve şehirlileşme ile birlikte din açısından İslamlaşma ve dil açısından Türkleşme yaşanmıştır. Ancak bu durum boylar arasındaki siyasi çatışmanın sebebi yaratılmıştır.
 
Aslında Çağatay Han döneminde İslam'ın dinî alışkanlıkları yasaklanmıştır. Fakat [[Kara Hülâgu]]'den sonraki Hanlar [[Orta Asya]]'nın çoğunluğunu oluşturan [[müslümanlar]]a barışık davranmaya başlamıştır. [[Mübarek Şah]] müslüman olduysa da kendisinden sonraki Hanlar Kebek Han'a kadar [[Budist]] idi. Moğol Hanların ciddi İslamlaşması ise [[Tarmaşirin]]'nin İslam'ı kabul etmesinden sonra yaşanmıştır.
1.333.128

düzenleme