İçeriğe atla

"Albertus Magnus" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düzeltme
k
k (düzeltme)
Albertus Magnus, [[Bavyera]]'nın Lauingen şehrinde dünyaya gelen Magnus, çok geniş kapsamlı bilgiye sahip olduğu için daha sonraları ''Doctor Universalis'' unvanını kazanmıştır. [[Padova Üniversitesi]]'nde okuduktan sonra ailesinin isteği üzerine [[Dominikan tarikatı|Dominiken]] rahibi olmuştur. Daha sonra [[Paris Üniversitesi]]'ne giderek burada yabancı kürsüsünün başına geçmiştir. Yedi yıl sonra [[Köln]] şehrinde ''Studium Generale''{{'}}yi kurmuştur. Magnus hayatının büyük bir kısmını vaaz vermekle ve öğretmekle geçirmiştir. İnanç ve vahiy yoluyla kazanılan bilgiyi birbirinden ayırmış ve bu ikisinin birbirine karşıt olmadığını ileri sürmüştür. Ona göre, biri akıl ve öbürü ise inanç için doğru olan ve birbirleriyle çelişen iki doğru yoktur; gerçekten doğru olan her şey büyük bir uyum içinde birleşmiştir. Gözleme dayalı bilginin önemini vurgulamış ve bilimin sadece dilden dile aktarılan bilgi olmadığını aynı zamanda nesnelerin doğasının araştırılmasıyla bilime katkı sağlanacağını söylemiştir. Bu görüşü eserlerine de yansımıştır.
 
Yunan ve İslam biliminin [[Batı Avrupa]] üniversitelerine girişinde önemli rol oynayan Magnus, [[Aristoteles]]'in eserlerini 1240 yılında, Paris'te bulunduğu sırada tanıdı. Bu eserlerden o kadar o kadar etkilendi ki bu eserlerin bilimle alakalı kısımlarını açıklamaya karar verdi ve yalnızca Aristotelesçi bilimi değil, Aristoteles'in mantık, matematik, ahlak, siyaset ve metafiziğini de açıkladı. Diğer âlimlerin aksine Aristoteles'in yanılabileceğine ihtimal verdi. Muhtemelen başlangıçta [[Aristoteles]]'in kitapları ile [[Padova Üniversitesi]]'nde eğitim gördü. [[Meryem]] ile tanışması Albertus'un Kutsal Tarikatlar'a katılmaya ikna olmasını sağlamıştır. 1223 yılında ailesi istemese de [[Dominikan tarikatı|Dominikan Tarikatı]]'nın bir üyesi oldu ve [[Bolonya]] ve başka yerlerde teoloji eğitimi gördü. [[Köln]]'de bir hocanın yerine geçmesi için seçildi, burada [[Dominikan tarikatı|Dominikan Tarikatı]]'nın bir evi vardı ve birkaç yıl [[Regensburg]], [[Freiburg im Breisgau|Freiburg]], [[StrazburgStrasbourg]] ve [[Hildesheim]]'da hocalık yaptı.
 
[[Köln]]'deki görev süresi boyunca ''Summa de bono''<nowiki/>'yu yazdı. 1245 yılında din alimi olan Magnus, bu sayede [[Dominikan tarikatı|Dominikan Tarikatı]]'nda bir saygınlığa ulaştı. Bu olaylara müteakiben [[Paris Üniversitesi]]'nde tam zamanlı profesör olarak [[teoloji]] okutmaya başladı ve bu zamanlarda [[Thomas Aquinas]] da Magnus'tan öğrenim görmeye başladı. Magnus [[Aristoteles]]'in neredeyse tüm yazılarını yorumlayan ilk kişi oldu ve böylelikle onları daha geniş akademik çalışmalar için ulaşılabilir hale getirdi. [[Aristoteles|Aristo]]'nun çalışmaları onu [[İbn-i Sina]], [[İbn Rüşd|İbn-i Rüşd]] gibi Müslüman bilim adamlarının çalışma ve öğretilerini yorumlamaya götürdü ve bu durum Magnus'un akademik düşünmenin kalbine inmesini sağladı.