İçeriğe atla

"Arnaldus de Villa Nova" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Diger dillerde kisini 1311 yilnda öldügü birldirilmekte (bkz. ingilizce, almanca versiyonlar) O taktirde 1313 yili oldugu belirtilen tarihle alakali olaylarda turarsizlik bulunmakta.Bu sebeple 1313 tarihi 1311 cevirildi ve diger noktada 1313 bilgisi silindi
(Dosya)
(Diger dillerde kisini 1311 yilnda öldügü birldirilmekte (bkz. ingilizce, almanca versiyonlar) O taktirde 1313 yili oldugu belirtilen tarihle alakali olaylarda turarsizlik bulunmakta.Bu sebeple 1313 tarihi 1311 cevirildi ve diger noktada 1313 bilgisi silindi)
[[Dosya:Arnau de Vilanova (1584) Libro de medicina llamado thesoro de pobres con un regimiento de sanidad.png |thumb|''Thesoro de los pobres'' (1584).]]
 
'''Arnaldus de Villa Nova''' ya da '''Arnaldus de Villanueva''', '''Arnaldus Villanovanus''', '''Arnaud de Ville-Neuve''', '''Arnau de Vilanova''', (~ 1235 [[Valensiya]]–1313–1311), Katalan bir aileden geldiği düşünülen simyacı, gök bilimci ve fizikçidir. Bu bilim dallarının yanında kimya, tıp ve Arap felsefesi de okumuştur. Bir süre [[Aragon]]'da yaşadıktan sonra [[Paris]]'e gitti ve orada yaşamaya başladı. Savunduğu tezler nedeniyle kilisenin şiddetli baskısına maruz kaldı.Bunun nedeniyle bulunduğu yerden kaçmak zorunda kaldı, [[Sicilya]]'ya sığındı. 1313 yılında Papa V. Clement'in durumunu duyması üzerine, Papa tarafından [[Avignon]]'a davet edildi. Ancak gidiş yolunda hastalanarak yaşamını yitirdi.
 
''Thesaurus Thesaurorum'' ya da ''Rosarius Philosophorum'', ''Novum Lumen'' ve ''Flos Florum'' gibi simya ile ilgili kitapların onun yazdığı düşünülmektedir. Ancak bu konuda kesin bir kanıt yoktur. Bilim dünyasına en bilinen katkısı ise korbonmonoksit ve saf alkolü bulmasıdır. Şarap üretimi, korunması ve bozulmaya başlayan şarapları kurtarmaya yönelik yardımcı bilgiler verdiği kitabı üzerine ''Liber de Vinis'' o dönemde büyük ilgi görmüştür.
11

değişiklik