İçeriğe atla

"Dağlık Ermenistan Cumhuriyeti" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Yazım hatası düzeltildi
k
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil web değişikliği Gelişmiş mobil değişikliği
k (Yazım hatası düzeltildi)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği iOS uygulaması değişikliği
[[Osmanlı İmparatorluğu|Osmanlı Devleti]] ilk olarak [[Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti]] ile [[Brest-Litovsk Antlaşması]]'nı ve daha sonra [[Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti]] ile 4 Haziran 1918 tarihli [[Batum Antlaşması]]'nı imzalayarak Güney Kafasya'daki topraklarını genişletti. Bu anlaşmaların ardından [[Sevan Gölü]]'nün batı kıyısı ve [[Erivan]] şehri ve [[Eçmiadzin]] civarlarına, etrafını çevrilmiş küçük bölgeye sıkıştırıldı.
 
[[Andranik Toros Ozanyan]] bu yeni sınırları kabul etmeyerek ve yeni bir devletin kurulduğunu ilan etti. Ozanyan'ın faaliyetleri [[Dağlık Karabağ]], [[Zengezur]] ve [[Nahçıvan]]'da Osmanlı Devleti ile [[Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti]] arasındaki bağlantılarını kesmekle yoğunlaştırdı ve bundan dolayı "Karabağ-Zengezur CumhyuriyetiCumhuriyeti" adıyla bilinir.
 
Ocak 1919'da Ermeni askerler ilerleyince, [[Lionel Dunsterville]] komutasındaki [[Birleşik Krallık]] kuvvetleri Ozanyan'a Zengezur'a dönmesini emretti ve mücadelenin [[Paris Barış Konferansı]] ile halledebileceğine dair güvence verdi. Paris Barış Konferansı Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti'ne uluslararası toplumca tanınan devlet olduğunu ilan etti.
59

değişiklik