İçeriğe atla

"Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Etiket: 2017 kaynak düzenleyici
::Koordinat bilgilerinin nereden çekilebileceğini bilmiyorum ama proje kapsamında maddeye ekleme yaparken elle ekleyebiliriz. Örnek maddede sırf o harita gözüksün diye latd ve longd kısımlarına sıfır eklenmesini ben teklif etmiştim çünkü wikidata'da koordinat bilgileri olan yerler böylelikle haritada konum olarak görülüyor. Görünmese bile en azından o boş harita maddeye koordinat eklenmesini teşvik ediyor.--[[User:Sabri76|'''<font color="#008000">Śα</font><font color="#006000">вя</font><font color="#004000">í¢α</font><font color="#002000">и7</font><font color="#000000">6</font>''']][[User Talk:Sabri76|<font color="Teal"><sup>'''ileti'''</sup></font>]] 12.53, 17 Eylül 2020 (UTC)
:::{{Ping|Evrifaessa}},{{Ping|Seksen iki yüz kırk beş}},{{Ping|Sabri76}}, Koordinat bilgileri OpenStreetMap ve GoogleMaps üzerinde alma projem var benim. Bir bot ile bunları Wikidata'ya eklemeyi düşünüyorum. Daha sonrada bağlı oldukları merkeze olan uzaklıkları hesaplayıp bir rapor çıkartacağım. Eğer uzaklık çok fazla ise koodinat bilgisi hatalı olabilir. Sonra bunları İBP'de elle kontrol edilmesini düşünüyorum. Koordinat bilgisi için 0 eklemeyelim. Bot ile koordinatları bulunamayan (çok az sayıdaki) yerleri listeleyip İBP ile halledebiliriz. Evrifaessa koordinatları beklemeden maddeleri oluştursun. Wikidata'ya koordinatlar eklendiği zaman sayfayada kendiliğinden eklenmiş olacak. --[[Kullanıcı:Mavrikant|Mavrikant]]<sup>[[Kullanıcı mesaj:Mavrikant|msj]]</sup> 12.44, 18 Eylül 2020 (UTC)
::::Koordinatlar için OpenStreetMap Türkiye ayağı Yer Çizenler Derneği başkan yardımcısı ile görüşüyorum. Eksik çok fazla koordinatlarımız var. Bunları OSM üzerinden alabiliriz. Wikidata üzerinde yaptığım [https://w.wiki/ceG şu sorgu] ile köy koordinatlarını çok az olduğunu ve <s>Erzurumda hiç olmadığını </s>(Büyük şehirlerde köy yokmuş.)gördüm. [https://w.wiki/cev Mahalle sorgusu bu şekilde.] [https://w.wiki/cey İlçelerde ise tam tersi bir durum var.] 922 ilçe olması gerekirken 1252 ilçe var gözüküyor ve bunlarada 1den fazla koordinat tanımlanmış. Bu yüzdem toplam 1715 koordinat çıkıyor. --14.35, 18 Eylül 2020 (UTC)
 
*'''Oluşturulan tüm maddelerde varsayılan olarak <nowiki>{{TÜİK kimliği|123456}}</nowiki> gibi bir şablon bulunacak. Bu şablon ileride 2020-21-22.. verileri çıktıkça kolay bir şekilde nüfus tablosuna güncel veriler girmemizi sağlayacak.'''
::{{Ping|Evrifaessa}}, Bu kısmı desteklemiyorum. TÜİK kimliği wikidata'da property olarak açılmalı ve oraya eklenmeli. Bu kimliğin valid, unique olduğu orada otomatik kontrol edilebilir. Yanlış yerlerde(Türkiye'deki yerleşim yerleri dışında mesela) kullanımı yine otomatik tespit edilip önlenebilir. Ayrıca diğer Wiki'lerde buradan veri alıp kendi sayfalarını güncelleyebilir. --[[Kullanıcı:Mavrikant|Mavrikant]]<sup>[[Kullanıcı mesaj:Mavrikant|msj]]</sup> 12.37, 18 Eylül 2020 (UTC)