İçeriğe atla

Cekliler: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎Tarihçe: düzeltme
({{kötü çeviri}} etiketi eklendi (TW))
k (→‎Tarihçe: düzeltme)
Diğer [[Şahdağ halkları]] gibi Cekliler'de [[I. Dünya Savaşı|Birinci]] ve [[II. Dünya Savaşı|İkinci Dünya]] savaşlarında, ayrıca [[Karabağ Savaşı]]′nda yer almıştır. Savaşların diğer katılımcıları gibi onlar da ağır kayıplara uğramış, vatanın özgürlüğü uğruna canlarını feda etmişlerdir. Özellikle, 1941-1945 yıllarında yaşanan Büyük Vatan Savaşı diğer [[Şahdağ halkları]] gibi Cekliler'in de demografik gelişimini ciddi etkilemiştir. Öyle ki, özellikle Kuba - Kusar - Şabran bölgesinde 1941 yılının Ekim ayında düzenlenen 223 saylı divizyonun yönetiminde savaşa yollanmış yüzlerce Cekliler'in çok büyük çoğunluğu cepheden kendi öz yurtlarına dönmemiştir. Fakat onların savaşta katılımı konusunda yeterli bilgi toplamak çok zordur. Bunun temel nedenleri şimdiye kadar bu alanda hiçbir temel araştırmanın yapılmamasıdır. Özellikle de Cekliler'in kendilerinin konuyu araştırmaması bu alanda gerçeklerin ortaya çıkmaması ile sonuçlanmış ve boşluklarla görülen bir düzlem yaratmıştır<ref name="T.P. 7 may 2010"/>.
 
Cekliler'in demografik gelişimine en ciddi darbe ise Ermeniler tarafından vurulmuştur. Öyle ki, 1918 yılının ilkbaharında Ermeniler tarafından gerçekleştirilen soykırım sırasında [[Kuba Rayonu]]'nda, diğer [[Şahdağ halkları]] gibi Cekliler'de çok ciddi zarar görmüştür<ref>[http://www.guba1918.com/?cat=16 Указатель географических названий]{{Ölü bağlantı|datetarih=Nisan 2020 }}</ref><ref>[http://www.guba1918.com/?paged=2 Список селений Кубинского уезда, подвергшихся погромам в апреле-мае 1918 г.]{{Ölü bağlantı|datetarih=Nisan 2020 }}</ref><ref>[http://history.az/pdf.php?item_id=20101210031438421&ext=pdf '''Солмаз Рустамова-Тогиди.''' ''«Куба. Апрель-май 1918 г. Мусульманские погромы в документах».'' Баку. 2010.]</ref>.
 
Cekliler'in büyük çoğunluğu Azerbaycan'ın kuzeyinde, [[Kuba Rayonu|Kuba]], [[Haçmaz Rayonu|Haçmaz]], [[Kusar Rayonu|Kusar]] rayonları toprağında toplu bir halde, [[Bakü]], [[Sumgayıt]] şehirlerinde, [[Şabran Rayonu|Şabran]], [[Siyezen Rayonu|Siyezen]] rayonlarında yaşarlar. [[Rusya]]'da ve diğer birkaç ülkede de Cekliler bulunmaktadır. Cekcece'yi hala günlük yaşamda konuşurlar. Kendi genelek ve göreneklerini hala sürdürmektedirler.
1.333.069

düzenleme