İçeriğe atla

Kasım: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎Etimoloji: düzeltme
(düzeltme, değiştirildi: 6 Mayıs → 6 Mayıs AWB ile)
k (→‎Etimoloji: düzeltme)
[[Türkiye]]'de, [[Mustafa Kemal Atatürk|Atatürk]] devrimine değin Sümer-Babil-İbrani-Süryani-Arami Tişri den gelme ad ile '''Teşrin-i Sani''' olan ayın adı Cumhuriyet'ten sonra '''İkinci Teşrin''', '''İkinciteşrin''' olarak kullanıldı, 10 Ocak 1945'te kabul edilen 15 Ocak 1945'te yürürlüğe giren ve dört ayın adlarını değiştiren yasa ile ayın adı '''kasım''' yapıldı.
 
1946 yılında, [[Refet Ülgen]] eylül ayı için ilk güz, kasım ayı içinse songüz adını önermiş; ancak bu önerisi benimsenmemiştir.<ref>Prof. Dr. Hamza ZÜLFİKAR, ''[http://www.tdk.gov.tr/TR/dosyagoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=2416&DOSYAISIM=ham020.html Doğru Yazalım Doğru Konuşalım]{{Ölü bağlantı|datetarih=Nisan 2020 }}'', Türk Dil Kurumu.</ref>
 
Ayın adı bir iddiaya göre [[Arapça]] ''kâsim قاسم'', (bölen)'den gelmektedir, ama neyi bölmektedir? Oysa Anadolu'da, bu yasa çıkmadan yüzyıllar öncesinden beri halk yılı, '''kasım''', kasım günleri ve hızır, hızır günleri diye ikiye ayırır, hızır günleri 6 Mayıs günü ile başlar ve kasım'a dek sürer.
1.332.802

düzenleme