"Mahatma Gandi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
redaksiyon
k (redaksiyon)
k (redaksiyon)
'''Mohandas Karamçand Gandi''' ([[Guceratça]]: મોહનદાસ કરમચંદ ગાંધી; 2 Ekim 1869 – 30 Ocak 1948), [[Hindistan]]'ın ve [[Hindistan Bağımsızlık Hareketi]]'nin siyasi ve ruhani lideri. Görüşleri [[Gandizm]] olarak anılır. Kötülüğe karşı aktif ama şiddetsiz direniş ve gerçek ile ilgili olan [[Satyagraha]] felsefesinin öncüsüdür. Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Gandi, Hindistan'da ve dünyada, [[Tagore]] tarafından verilen ve ''yüce ruh'' anlamına gelen '''mahatma''' ([[Sanskritçe]]: महात्मा ) ve ''baba'' anlamına gelen ''bapu'' (Guceratça: બાપુ ) adlarıyla anılır. Hindistan'da resmî olarak "Ulusun Babası" ilan edilmiştir ve doğum günü olan 2 Ekim ''Gandhi Jayanti'' adıyla ulusal tatil olarak kutlanır. 15 Haziran 2007'de [[Birleşmiş Milletler Genel Kurulu]] oybirliği ile 2 Ekim gününü "Dünya Şiddetsizlik Günü" olarak ilan etmiştir.<ref>{{Haber kaynağı| ilk=Nilova| son=Chaudhury| url=http://www.hindustantimes.com/storypage/storypage.aspx?id=54580f5e-15a0-4aaf-baa3-8f403b5688fa&&Headline=October+2+is+Int'l+Non-Violence+Day| başlık=October 2 is global non-violence day| eser=hindustantimes.com|yayımcı=Hindustan Times| tarih=15 Haziran 2007| erişimtarihi=15 Haziran 2007}}</ref><ref>{{Haber kaynağı| url=http://www.un.org/News/Press/docs/2007/ga10601.doc.htm| başlık=General Assembly adopts texts on day of non-violence,...| eser=un.org|yayımcı=United Nations| tarih=15 Haziran 2007| erişimtarihi=1 Temmuz 2007}}</ref> Gandi, hakkında en fazla eser yazılan kişiler listesinde 8. sırada yer almıştır (bkz. [[Hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi]]).
 
Gandi ilk olarak [[Güney Afrika]]'da Hint topluluğunun vatandaşlık hakları için barışçıl başkaldırı gerçekleştirdi. Afrika'dan Hindistan'a döndükten sonra yoksul çiftçi ve emekçileri baskıcı vergilendirme politikasına ve yaygın ayrımcılığa karşı protesto etmeleri için örgütledi. [[Hindistan Ulusal Kongresi]]'nin liderliğini üstlenerek ülke çapında yoksulluğun azaltılması, kadınların serbestisi, farklı din ve etnik gruplar arasında kardeşlik, [[kast]] ve dokunulmazlık ayrımcılığına son verilmesi, ülkenin ekonomik yeterliliğine kavuşması ve en önemlisi olan ''Swaraj'', yani Hindistan'ın yabancı hâkimiyetinden kurtulması konularında ülke çapında kampanyalar yürüttü. Gandi, Hindistan'da alınan Britanya tuz vergisine karşı 1930'da yaptığı 400 kilometrelik Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya'ya karşı başkaldırmasına öncülük etti. 1942'de BritanyalılaraBritanyalı yetkililere açık çağrıda bulunarak Hindistan'ı terk etmelerini istedi. Hem Güney Afrika hem de Hindistan'da birçok kez hapsedildi.
 
Gandi her durumda [[pasifizm|pasifizmi]] ve gerçeği savunarak bu görüşlerini hayata geçirdi. Kendi kendine yeterli olan bir [[aşram]] kurarak basit bir hayat yaşadı. [[Çıkrık]] ile örülen geleneksel ''dhoti'' ve örtü gibi giysilerini kendisi yaptı. Önceleri [[vejetaryen]] iken sonraları yalnızca meyve ile beslenmeye başladı. Hem kişisel arınma, hem de protesto amacıyla bazen bir ayı aşan oruçlar tuttu.
 
== Zulu Savaşı'ndaki Rolü ==
1906 yılında BritanyalılarBritanyalı yetkililer yeni bir vergi daha koyduktan sonra Güney Afrika'daki Zulular iki Britanya subayını öldürdü. Misilleme olarak BritanyalılarBritanyalı yetkililer Zululara savaş ilan etti. Gandi, BritanyalılarınBritanyalı yetkililerin Hintleri askere alması için çabaladı. Hintlerin tam yurttaşlık haklarına kavuşabilme iddialarını yasallaştırmak için savaşı desteklemeleri gerektiğini savundu. Fakat BritanyalılarBritanyalı yetkililer Hintlere ordularında rütbe vermeyi reddetti. Yine de Gandi'nin önerisini kabul edip bir grup gönüllü Hint'in sedye taşıyıcılığı yaparak yaralı [[Birleşik Krallık|Britanya]] askerlerini tedavi etmelerine izin verdiler. 21 Temmuz 1906'da Gandi kendi kurduğu ''Indian Opinion'' gazetesinde "Natal Hükûmeti tarafından Yerlilere karşı yapılan operasyonlarda kullanılmak üzere deneme maksatlı kurulan birlik yirmi üç Hint'ten oluşmaktadır" diye yazmıştır.<ref>Collected Works of Mahatma Gandhi Cilt 5 Dokuman#393, Gandhi: Behind the Mask of Divinity s106</ref> Gandi, ''Indian Opinion''<nowiki/>'daki yazılarıyla Güney Afrika'daki Hintlerin savaşa katılmasını teşvik ediyordu: “Eğer Hükûmet nasıl bir ihtiyat gücünün <!--?-->boşa gittiğini fark ederse bunu kullanmak isteyecek ve Hintleri gerçek savaş yöntemleri için tam bir eğitimden geçirecektir.”<ref name=GandhismDotNet>http://www.gandhism.net/sergeantmajorgandhi.php {{Webarşiv|url=https://web.archive.org/web/20080521075346/http://gandhism.net/sergeantmajorgandhi.php |tarih=21 Mayıs 2008 }} Başçavuş Gandi</ref>
 
Gandi'nin görüşüne göre 1906 yılı Askere Alma Yönetmeliği Hintleri Yerlilerden daha alt seviyeye düşürüyordu. Dolayısıyla Hintleri yerli siyahları örnek göstererek bu yönetmeliğe Satyagraha'ya uygun olarak karşı çıkmaya davet ediyor ve şöyle diyordu: "Bizden daha az gelişmiş olan melez kastlar ve kaffirler (yerli siyahlar) bile hükûmete karşı çıktı. Paso yasası onlara da uygulanıyor ama hiçbiri paso almıyor."<ref>Collected Works of Mahatma Gandhi VOL 5 s 410</ref>
=== Çamparan ve Kheda ===
[[Dosya:Gandhi Kheda 1918.jpg|sağ|thumb|200px|Gandi 1918 yılında Kheda ve Çamparan satyagrahaları sırasında]]
Gandi ilk önemli başarılarını 1918 yılında Çamparan karışıklığı ve ''Kheda Satyagraha'' sırasında elde etmiştir. Çoğunluğu Britanyalı olan toprak sahiplerinin milis kuvvetleri tarafından baskı altında tutulan köylüler aşırı yoksulluk içindeydi. Köyler son derece pisti ve hijyenik değildi. Alkolizm, kast sisteminden kaynaklanan ayrımcılık ve kadınlara karşı ayrımcılık çok yaygındı. Yıkıcı bir [[kıtlık]] olmasına rağmen BritanyalılarBritanyalı yetkililer giderek artan yeni vergiler koymakta ısrarcıydı. Durum ümitsizdi. Gucerat'ta Kheda'da sorun aynıydı. Gandi kendisini uzun zamandır destekleyenlerle ve bölgeden yeni gönüllülerle burada bir ''[[aşram]]'' kurdu. Kötü yaşam koşulları, çekilen acılar ve uygulanan vahşet köylerin detaylı olarak incelenmesiyle kayıt altına alındı. Köylülerin güvenini kazanarak buraların temizlenmesine, okullar ve hastaneler kurulmasına öncülük etti. Köy liderlerini yukarıda belirtilen toplumsal sorunların çözüme kavuşturulması için cesaretlendirdi.
 
Ama asıl etkisi polis tarafından huzursuzluk yaratma nedeniyle tutuklanıp eyaleti terketmesi istendiğinde baş gösterdi. Yüzbinlerce insan hapishane, karakol ve mahkemelerin önünde protesto gösterilerinde bulunarak Gandi'nin salıverilmesini istedi. Mahkeme Gandi'yi salıvermek zorunda kaldı. Gandi toprak sahiplerine karşı protestolar ve grevler düzenledi. Britanya hükûmetinin yönlendirmesiyle toprak sahipleri bölgenin yoksul köylülerine daha fazla yardım edeceklerine, ürettiklerini tüketebileceklerine ve kıtlık bitene kadar vergileri kaldıracaklarına dair bir antlaşma imzaladılar. Bu karışıklık sırasında insanlar Gandi'ye ''Bapu'' (Baba) ve ''Mahatma'' (Yüce Ruh) demeye başladılar. Kheda'da, Sardar Patel <!--??-->BritanyalılarlaBritanyalı yetkililerle yapılan pazarlıklarda Gandi köylüleri temsil etti. Pazarlıklar sonunda vergiler askıya alındı ve tüm tutuklular salıverildi. Bunun sonucunda Gandi'nin ünü tüm ülkeye yayıldı.
 
== İş Birliği Yapmama ==
İş birliği yapmama ve barışçıl karşı koyma Gandi'nin haksızlığa karşı "silahları" idi. [[Pencap]]'ta Britanya birliklerinin sivilleri öldürdüğü Jallianwala Bagh ya da [[Amritsar Katliamı|Amritsar katliamı]] ülkede giderek artan öfkeye ve şiddet olaylarına neden olmuştu. Gandi hem [[Britanya Hindistanı|BritanyalılarıBritanyalı yetkilileri]], hem de onlara karşı misilleme yapan Hintleri eleştirdi. Britanyalı sivil kurbanlara başsağlığı dileyen ve isyanları kınayan bir açıklama kaleme aldı. Buna parti içinde önce karşı çıkılsa da Gandi'nin her türlü şiddetin kötü olduğu, dolayısıyla da haksız olduğu ilkesini savunduğu duygusal konuşmasından sonra kabul edildi.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', s. 82.</ref> Fakat katliamdan ve bunu izleyen şiddet olaylarından sonra Gandi, Hindistan'ın kendi kendini yönetmesi ve tüm Hindistan hükûmet kuruluşlarının yönetiminin elde edilmesi fikri üzerinde yoğunlaştı. Bunun sonucunda tam kişisel, tinsel ve siyasal bağımsızlık anlamına gelen ''Swaraj'' kavramı olgunlaştı.
 
[[Dosya:Sabarmati Ashram.jpg|thumb|sol|300px|Sabarmati Aşram, Gandi'nin Gucerat'taki evi]]
[[Dosya:Gandhi at Dandi 5 April 1930.jpg|thumb|175px|Gandi Tuz Yürüyüşünün sonunda 5 Nisan 1930'da Dandi'de]]
[[Dosya:Bose Gandhi 1938.jpg|thumb|sol|175px|Haripura'da düzenlenen [[Hindistan Ulusal Kongresi]] yıllık toplantısında başkanı [[Subhas Chandra Bose]] ile (1938)]]
Gandi 1920'lerde gözlerden uzakta kaldı. Swaraj Partisi ile Hindistan Ulusal Kongresi arasındaki ayrılıkları çözmeye çalıştı ve paryalık, alkolizm, cehalet ileve yoksulluğunyoksulluğa yokedilmesi içinkarşı girişimlerini yaygınlaştırdı. Tekrar öne çıkması 1928 yılında olmuştur. Bir yıl önce İngiliz hükûmeti aralarında bir tek Hint bile barındırmayan, Sir John Simon başkanlığında yeni bir anayasal reform komisyonu atamıştı. BununÜyeleri sonucundaarasında bir tek Hint bile olmayan bu komisyonu Hindistan siyasi partileri, komisyonu boykot etmiştir. Gandi, Aralık 1928'de Kalküta kongresinde İngiliz hükûmetindenhükûmetine Hindistan'a [[İngiliz Milletler Topluluğu]]'na bağlı yönetim hakkı verilmesini ya da bu sefer amacı tam bağımsızlık olan yeni bir işbirliği yapmama kampanyasıyla yüz yüze kalacaklarını bildiren bir kararın kabul edilmesini sağladı. Gandi, hemen bağımsızlık isteyen [[Subhas Chandra Bose]] ile [[Jawaharlal Nehru]] gibi gençlerin görüşlerini yumuşatmakla kalmadı, kendi görüşlerini de değiştirerek bu çağrıyı iki yerine bir yıl bekletmeyi kabul etti.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', sf. 172.</ref> BritanyalılarBritanyalı yetkililer bunu cevapsız bıraktı. 31 Aralık 1929'da [[Lahor]]'da Hindistan bayrağı açıldı. 26 Ocak 1930, Lahore'da toplanan Hindistan Ulusal Kongresi tarafından 26 Ocak 1930 Hindistan'ın Bağımsızlık Günü olarak kutlandı. O gün hemen hemen tüm Hint örgütler tarafından kutlanmıştır. Sözünde duran Gandi Mart 1930'da tuz vergisine karşı yeni bir [[satyagraha]] başlattı. Kendi tuzunu yapmak için Ahmedabad'dan Dandi'ye 12 Mart'tan 6 Nisan'a kadar 400 kilometre yürüdüğü Tuz Yürüyüşü bu pasif direnişin en önemli bölümüdür. Denize doğru yapılan bu yürüyüşte Gandi'ye binlerce Hint eşlik etti. Britanya idaresine karşı en rahatsız edici kampanyası bu olmuştur ve BritanyalılarBritanya yönetimi buna karşılık vererek 60.000'in üzerinde kişiyi hapse atmıştıratarak karşılık vermiştir.
[[Dosya:Gandhi Rome.jpg|thumb|175px|Gandi'i karşılayan [[Kara Gömlekliler]] (1931, [[Roma]])|left]]
Lord Edward Irwin tarafından temsil edilen hükûmet, sonunda Gandi ile görüşmeye karar verdi. Mart 1931'de Gandi–Irwin Paktı imzalandı. Britanya hükûmeti sivil başkaldırı hareketinin durdurulmasına karşılık tüm siyasi tutukluları serbest bırakmaya razı oldu. Ayrıca Hindistan Ulusal Kongresi'nin tek temsilcisi olarak Gandi, Londra'da yapılacak olan yuvarlak masa konferansınatoplantısına davet edildi. İdari gücün el değiştirmesinden çok, Hint prensleri ve Hint azınlıklarınaazınlıkları eğilenkonularının konferansele alındığı bu toplantı Gandi ve milliyetçiler için bir hayal kırıklığı oldu. Bundan da öte Lord Irwin'in halefi Lord Willingdon, milliyetçileri bastırmak için yeni bir eyleme girişti. Gandi yeniden tutuklandı ve hükûmet yandaşlarındanonu tecrit ederek nüfuzunu yok etmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. 1932'de, Dalit lider B. R. Ambedkar'ın önderliğinde yapılan kampanya sonucu hükûmet yeni anayasa ile paryalara ayrı olarak seçim hakkı verdi. Bunu protesto eden Gandi, Eylül 1932'de yaptığı altı günlük oruç sonrasında, Dalit siyasi lider Palwankar Baloo tarafından'nun aracılık edilenettiği görüşmeler sonucusonucunda hükûmeti daha eşitlikçi uygulamalarda bulunmayauygulamalara zorlamıştır. Bu da, Gandi tarafından Harijanlar, yani Tanrı'nın çocukları adı verilen paryaların yaşam koşullarını iyileştirmek için yapılacak yeni bir kampanyanın başlangıcı olmuştur. 8 Mayıs 1933'te Gandi, Harijan hareketine destek olmak için 21 günlük kişisel arınma orucuna başladı.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', s. 230–32.</ref>
 
1934 yazında başarısız üç suikast girişimine uğradı.
 
Kongre Partisi, seçimlere katılıp Federasyon tasarısını kabul etmeyi kararlaştırdığında Gandi parti üyeliğinden istifa etmeye karar verdi. Parti'nin hareketine karşı değildi ancak eğerfakat istifa ederseetmekle Hintler üzerindekiparti popülaritesininüyeliğinin komünistlerdenkomünistler, sosyalistlerdensosyalistler, sendikacılardan,sendikacılar ve öğrencilerden, dini muhafazakârlardan,muhafazakârlara işverenve yanlılarınaişverenlere kadar geniş bir yelpazeyelpazeye içerenaçılmasına parti üyeliğiniyardımcı tıkamayacağınıolacağını düşündü. Gandi ayrıca Raj ile geçici bir siyasi anlaşmaya varanvarmış birolan partinin yönetiminde partiyiyer yöneterekalmakla Raj propagandasına hedef olmak da istemiyordu.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', s. 246.</ref>
 
Kongre'nin Nehru başkanlığındaki Lucknow oturumunda ve Nehru başkanlığında Gandi 1936'da tekrar başa geçti. Gandi yalnızca bağımsızlığı elde etme konusuna odaklanılmasını ve Hindistan'ın geleceği hakkında spekülasyon yapılmamasını arzuladıysa da Kongre'nin [[sosyalizm]]i amaç olarak seçmesinebelirtmesine karşı çıkmadı. Gandi 1938'de başkanlığa seçilen Subhas Bose ile bir uyuşmazlık yaşadı. Bose ile anlaşamadığı başlıca noktalar Bose'nin demokrasiye bağının ve şiddet içermeyenşiddetsiz harekete inancının olmamasıydı. Bose Gandi'nin eleştirilerine rağmen Bose ikinci dönem de başkanlığı kazandı ancakfakat Gandi'nin getirdiği ilkeleri terketmesiterk etmesi nedeniyle tüm Hindistan liderlerinin topluca istifa etmesi karşısında Kongre'den ayrıldı.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', s. 277–81.</ref>
 
== II. Dünya Savaşı ve ''Hindistan'ı Terk Edişi'' ==
[[Dosya:Mahadev Desai and Gandhi 2 1939.jpg|sağ|thumb|210px|Mahadev Desai (solda) [[Mumbai]], Birla Evinde genel validen gelen mektubu Gandi'ye okurken, 7 Nisan 1939]]
[[Nazi Almanyası]] 1939'da [[Polonya]]'yı işgal edince [[II. Dünya Savaşı]] başladı. Başlarda Gandi Britanya çabalarına'ya "şiddete katılmayaniştirak etmeyen bir manevi destek" verilmesinden yanaydı ancakfakat Kongre liderleri, halkın temsilcilerine danışılmadan Hindistan'ın tek taraflı olarak savaşa sokulmasından rahatsız olmuştu. Bütün kongre üyeleri toplu olarak görevlerinden istifa etmeyi tercih etti.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', s. 283–86.</ref> Üzerinde uzun süre düşündükten sonra Gandi Hindistan'a demokrasi verilmesi reddedilirken görünüşte demokrasi için verilen bu savaşa, Hindistan'a demokrasi verilmesi reddedilirken katılmayacağını deklareilan etti. Savaş ilerledikçe Gandi bağımsızlık için isteklerini daha da yoğunlaştırdı ve hazırladığı çağrı ile BritanyalılardanBritanya'ya ''Hindistan'ı TerketTerk Et''melerini istediçağrısında bulundu. Bu, Gandi ve Kongre PartisininPartisi Britanyalılarıntarafından Britanya'nın Hindistanı terketmeleriniterk etmesini sağlamak için yaptıklarıgerçekleştirilen en kararlı başkaldırıydı.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', s. 309.</ref>
 
Gandi hem Britanya yanlısı, hem de Britanya karşıtı gruplar ve Kongre parti üyelerinin bir kısmı tarafından eleştirildi. Bazıları Britanya'ya bu zor zamanında karşı gelmenin ahlaksızlık olduğunu söylerken, diğerleri ise Gandi'nin yeteri kadar çabalamadığını düşünüyordu. ''Hindistan'ı TerketTerk Et'' kampanyası mücadelenin tarihindeki en kuvvetligüçlü eylem oldu, toplu tutuklamalar ve şiddet tahmin edilemeyen boyutlara ulaştı.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', s. 318.</ref> Binlerce eylemci polis ateşiyle öldü ya da yaralandı, ve yüzbinlerce eylemci tutuklandı. Gandi ve yandaşları Hindistan'a hemen bağımsızlık verilmezse savaşa destek vermeyeceklerini açıkça belirttibelirttiler. Hatta bu sefer bireysel şiddet eylemleri olsa bile eylemin durdurulmayacağını, çevresindeki ''"düzenli anarşinin"'', ''"gerçek anarşiden daha kötü"'' olduğunu söyledi. Tüm Kongre üyelerine ve Hintlere yaptığı çağrıda özgürlüğe ulaşmak için disiplini ''ahimsa'' ve ''Karo Ya Maro'' ("Yap ya da Öl") ileilkeleriyle disiplini sağlamalarını istedi.
 
Gandi ve Kongre Çalışma Komitesinin tamamı BritanyalılarBritanyalı yetkililer tarafından 9 Ağustos 1942'de [[Bombay]]'da tutuklandı. Gandi iki yıl boyunca [[Pune]]'de Ağa Han Sarayında tutuldu. Buradayken sekreteri Mahadev Desai 50 yaşındayken kalp krizinden öldü, ardından 6 gün sonra, 18 aydır tutuklu bulunan eşi Kasturba 22 Şubat 1944'te öldü. Altı hafta sonra Gandi ağır bir sıtma krizi geçirdi. Sağlığının kötüleşmesi ve ameliyat gereksinimi nedeniyle savaş sona ermeden, 6 Mayıs 1944'te salıverildi. BritanyalılarBritanyalı yetkililer Gandi'nin hapiste ölmesi karşısındadurumunda ülkeyihalkın kızdırmaköfkesinin istemedikabarmasından çekindi. Her ne kadar ''Hindistan'ı TerketTerk Et'' eylemikampanyası hedefine ulaşma konusunda tam başarılı olamadıysa da eyleminsavaşın acımasızcasonunda bastırılmasıBritanyalı 1943'ün sonlarında Hindistan'a bir düzen getirdi. Savaşın sonunda Britanyalılaryetkililer yönetimin Hintlere verileceğine dair bariz açıklamalarda bulundu. Bu noktada Gandi mücadeleyi durdurdu ve Kongre partisinin liderlerinin de aralarında bulunduğu 100.000 civarında siyasi tutuklu salıverildi.
 
== Özgürlük ve Hindistan'ın Bölünmesi ==
Gandi 1946 yılında BritanyaKongre Kabinepartisine MisyonununBritanya önerilerinihükûmet reddetmeleriniheyetinin Kongreönerilerinin partisinereddedilmesini önerdi, çünkü MüslümanMüslümanların çoğunlukta olanlarınolduğu toplandığıeyaletlere eyaletdair önerileri ile oluşturulanönerilerdeki ''gruplanmanıngruplaşmanın'' birgelecekte bölünmeninbölünmeye öncüsüyol olduğundanaçmasından kuşkuluydu. AncakFakat bu, Kongre partisinin Gandi'nin önerisi dışına çıktığı nadir zamanlardandurumlardan birisibiri oldu, çünkü Nehru ve Patel planı onaylamadıkları takdirde hükûmetin kontrolünün Hindistan Müslümanlar Birliği'ne geçeceğini biliyorlardıdüşünüyorlardı. 1946 ile 1948 yılları arasında 5.000'den fazla insankişi şiddet eylemlerinde öldü. Gandi Hindistan'ı iki ayrı ülkeye bölecek her türlü plana şiddetlekesinlikle karşı çıkıyordu. Hindistan'da hinduHindu ve sikhSikh'lerle yaşayan müslümanlarınMüslümanların büyük çoğunluğu ise ayrılmadan yanaydı. Müslüman Birliği'nin lideri [[Muhammed Ali Cinnah]]'ıın [[Pencap]], Sindh, Kuzey-Batı Sınır Eyaleti ve Doğu Bengal'de büyük bir desteği vardı. Bölünme planı Kongre liderleri tarafından büyük çaplı bir hinduHindu-müslümanMüslüman savaşını engellemenin tek yolu olarak kabul edilmiştiredildir. Kongre liderleri parti içinde ve Hindistan'da büyük bir desteğe sahip olan Gandi'nin onayı olmadan ilerleyemeyeceklerini ve Gandi'nin de bölünme planını tamamen reddettiğini biliyorlardı. Gandi'nin en yakın çalışma arkadaşları bölünmenin en iyi çıkış olduğunu kabul etmişlerdi ve Sardar Patel'in Gandi'yi bunun iç savaşı önlemenin tek yolu olduğuna inandırmak için çabalaması sonucunda istemese de Gandi rızasını verdi.
 
Gandi, Kuzey Hindistan'da ve [[Bengal]]'de ortamı sakinleştirmek amacıyla Müslüman ve Hindu toplumlarının liderleriyle yoğun görüşmelerde bulundu. 1947 yılındaki Hindistan-Pakistan Savaşı'na rağmen hükûmetin Bölünme Konseyince belirlenen 550 milyon [[rupi]]yi vermeme kararından rahatsızlık duydu. Sardar Patel gibi liderler Pakistan'ın bu parayı Hindistan'a karşı savaşı sürdürmek amacıyla kullanmasından korkuyordu. Gandi tüm Müslümanların Pakistan'a zorla gönderilmesi istekleri ortaya çıktığında ve Müslüman ile Hindu liderleri birbirleriyle bir türlü anlaşmaya razı gelmeyince de çok üzüldü.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', s. 462.</ref> Topluluklar arası tüm şiddetin durdurulması ve 550 milyon rupinin Pakistan'a ödenmesi için son ölüm orucuna [[Delhi]]'de başladı. Gandi Pakistan'daki istikrarsızlık ve güvensizlik ortamının Hindistan'a karşı duyulan öfkeyi artıracağıartıracağından ve şiddetin sınır ötesine taşınacağından korkuyordu. Ayrıca Hindular ve Müslümanlar arasındaki düşmanlığın açık bir iç savaşa dönüşeceğinden de korkuyordu. Yaşam boyu çalışma arkadaşı olanlarla yaptığı uzun duygusal görüşmeler sonucunda Gandi orucunu bırakmadıbırakmayınca vehükûmet hükûmetönceki kararlarını iptal ederek Pakistan'a ödemeyi yaptı. Aralarında Rashtriya Swayamsevak Sangh ve Hindu Mahasabha'nın da bulunduğu Hindu, Müslüman ve Sikh toplumu liderleri şiddeti reddederek barış çağrısı yapacakları konusunda Gandi'yi ikna ettiler. DolayısıylaBunun sonucunda Gandi portakal suyu içerek orucunu bitirdi.<ref>R. Gandhi, ''Patel: A Life'', s. 464–66.</ref>
 
== Suikast ==

Gezinti menüsü