İçeriğe atla

"İsmet Özel" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: taraflı ve kaynaksız değişiklikler + vandalizm amaçlı değişiklik
k
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
(Gerekçe: taraflı ve kaynaksız değişiklikler + vandalizm amaçlı değişiklik)
Etiket: Elle geri alma
Bir süre Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenim gördükten sonra, [[Hacettepe Üniversitesi]] [[Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi|Edebiyat Fakültesi]] Fransız Dili ve Edebiyatı’ndan mezun oldu. 18 yıl Devlet Konservatuvarı’nda Fransızca okutmanlığı yaptı. [[Ataol Behramoğlu]]'yla birlikte ''[[Halkın Dostları]]'' dergisini kurdu ve yönetti. 1963’ten itibaren şiirleri yayımlanmaya başladı. 1974’te düşünsel ve ruhsal bir değişim yaşayarak yazı hayatına İslami düşünce çerçevesinde devam etti. Uzun yıllar çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. 2005’te Türkiye Yazarlar Birliği deneme ve üstün hizmet ödülünü kazandı. 9 şiir, 22 deneme, söyleşi, mektup ve 5 çeviri kitabına imza attı.
 
1978 yılında kaleme aldığı Üç Mesele (Teknik, Medeniyet, Yabancılaşma) en önemli kitaplarından biridir. 2007 yılında kurulan İstiklal Marşı Derneği'nin kurucusudur. [[İstiklal Marşı Derneği]] fahri genel başkanıdır.
 
== Görüşleri ==
İsmet Özel'in bir konferansta söylediklerine göre, "''[[Müslüman]] [[terörizm|terörist]]tir. Müslüman'ın ilk vazifesi terörist olmaktır. [[Kâfir]]ler Müslümanlardan [[korku|korkacaktır]]. Korkmadıkları zaman Müslüman, Müslüman değildir.''"<ref>[http://www.youtube.com/watch?v=V7P1aAtqF3E İsmet Özel "Müslümanlar Teröristtir"]</ref> Bir televizyon röportajında şu düşüncelerini dile getirmiştir: "''Ben Müslüman olmakla bütün [[gayrimüslim]] dünyanın [[ayrımcılık|benim altımda olduğunu]] kabul ediyorum. Yani ben bir Müslüman'ım ve Müslüman olmayan herkes benden daha düşük bir insandır. Bütün diğer dinler olduğu gibi insan olarak da, yani Müslüman değilse sadece hoşgörülebilir.''"<ref>[http://www.youtube.com/watch?v=zlRCbkpZoo4 "Müslüman olmayan herkes benden daha düşük bir insandır." İsmet Özel]</ref>
İsmet Özel gençlik yıllarında TİP 'e üye olmuş ve bu partide faal olarak görev almıştır. Kendisinin deyimiyle Türkiye'nin o zamanlar sosyalist bir dönüşüm geçirmesi dünya milletleri arasında hak ettiği yere gelmesini sağlayacaktı. Daha sonra 12 mart muhtırasının akabinde dünya görüşlerinde bir değişiklik olarak ve ihtida ederek müslüman olmuş ve görüşleri bu çerçevede şekillenmiştir. Ancak gerek kominist fikri benimsemişken gerekse müslüman olduktan sonra Türkiye sevgisi ona yön vermişir. İsmet ÖZEL [[Türkler|Türk]] milletine kendi benliğini tekrar hatırlatmıştır. Buna göre kafirle çatışmayı göze alan müslümana "Türk" denir. Türklük ananın-babanın dölü ile alâkalı bir durum değil tarihi bir roldür. Türklük Rasulullah (Sas.)'ın cihada katılmayıp da mescid inşa edenlerin mescidini ([[Mescid-i Dırar]]) yıkması ile başlamıştır. <ref>{{Kitap kaynağı|url=https://www.kitapyurdu.com/kitap/kalin-turk/293039.html|başlık=Kalıntürk|erişimtarihi=|tarih=|sayfa=200|sayfalar=|çalışma=|yayıncı=TİYO yayınları}}</ref> Dolayısıyla din ve milliyet ayrımı yoktur. Bu fikirler pek çok kimsenin zannettiği gibi İsmet ÖZEL tarafından uydurulmuş şeyler değil [[Kur'an|Kur 'an]] ve [[hadis]] menşeli olup halk arasında da halen yaygınlığını koruyan bir canlı bir fikirdir. Zira Anadolu'da ve Rumeli'de insanlar "Türk mü gavur mu" sorusunu halen sormaktadır. Ayrıca islâmî olarak da din ve milliyetin ayrılması mümkün değildir. Zira Kur'an-ı Kerim'de " اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ فَاَصْلِحُوا بَيْنَ اَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللّٰهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ۟
 
﴿١٠﴾" ('''﴾10﴿''' Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin, [[Allah]]’a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız.) buyrulmuştur.<ref>{{Web kaynağı|url=https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Hucur%C3%A2t-suresi/4622/10-ayet-tefsiri|başlık=Hucurat Suresi|erişimtarihi=|tarih=|çalışma=|yayıncı=TDV}}</ref> Bu [[Ayet|ayetin]] mefhumu muhalifinden anlaşılacağı üzere bir bir müslüman gayrimüslim bir kimseye muhabbet besleyemez. Daha bunun gibi pek çok hadis ve ayet bulunmaktadır. İsmet Özel'in bir konferansta söylediklerine göre, "''[[Müslüman]] teröristtir. Müslüman'ın ilk vazifesi terörist olmaktır. [[Kâfir]]ler Müslümanlardan korkacaktır. Korkmadıkları zaman Müslüman, Müslüman değildir.''"<ref>[http://www.youtube.com/watch?v=V7P1aAtqF3E İsmet Özel "Müslümanlar Teröristtir"]</ref> Bir televizyon röportajında şu düşüncelerini dile getirmiştir: "''Ben Müslüman olmakla bütün [[gayrimüslim]] dünyanın benim altımda olduğunu kabul ediyorum. Yani ben bir Müslüman'ım ve Müslüman olmayan herkes benden daha düşük bir insandır. Bütün diğer dinler olduğu gibi insan olarak da, yani Müslüman değilse sadece hoşgörülebilir.''"<ref>[http://www.youtube.com/watch?v=zlRCbkpZoo4 "Müslüman olmayan herkes benden daha düşük bir insandır." İsmet Özel]</ref> Bu söylemler de gene Kur 'an menşelidir. Zira Al-i İmran Suresinde "وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ" (Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir.) denilmek suretiyle Müslümanların üstünlüğü beyan edilmiştir. Ayrıca Osmanlı döneminde tanzimat fermanına kadar (1839) Müslümanlar birinci sınıf, rumlar ikinci sınıf, ermeniler üçüncü sınıf ve yahudiler dördüncü sınıf millet olarak kabul edilmiş ve buna göre bir takım muamelelere muhatap olmuşlardır.
 
== Kitapları ==