İçeriğe atla

"Hertfordshire" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düzeltme AWB ile
k (→‎Nüfus: Yazım yanlışı, değiştirildi: ortaçağlarda → Orta Çağ'da (2) AWB ile)
k (düzeltme AWB ile)
Hertfordshire liberalizm doktrinlerine uyularak yapılan özelleştirme ve piyasaları kontrol etmeden bırakma politikalarının dramatik olarak eksiklik ve hatalarını ortaya çıkaran örnek gelişmelere ve olaylara da sahne olmuştur.
 
1920'den 1980li1980'li yılların sonlarına kadar [[Borehamwood]] Britanya film ve sonra televizyon program yapım stüdyoları kompleksinin bulunduğu şehir olmuştu. Bu film stüdyoları arasında "Elstree Stüdyoları", "British National Stüdyoları", "Gate Stüdyo", "Danziger Stüdyoları" ve "MGM-British Stüdyoları" sayılabilir. 20. yüzyılın ikinci yarısında bu stüdyolarda seyirciler tarafından gayet popüler bulunan sinema filmleri ve televizyon dizi filmleri yapılmıştır. O zamanlar bu şehre verilen "İngiltere'nin Hollywood"'u ismi gerçeklere gayet yakışmakta idi. Günümüzde piyasaları kontrol etmeden bırakma politikası nedeniyle bunlardan ikisi hariç, hepsi kapanmış ve çoğu yıkılmıştır.
 
Efektif olarak 1994 başında özelleştirilmiş ve o dönemden sonra özel şirket taşeronluğu ile işletilen Britanya demiryolu sisteminin başı olan "Railtrack" şirketi hataları yüzünden 17 Ekim 2000'de ortaya çıkan "Hatfield Tren Kazası"'ndan 4 kişi ölmüş ve 179 kişi yaralı olarak kurtulmuşlardır. Bundan sonra büyükçe yatırımlar yapilmis ve "Railtrack" şirketi yerini devletleştirmiş bir şirkete bırakmıştır. Aralık 2005 başında hiç resmi kontrol görmemiş "Hartfordshire Petrol Depolama Terminali"'ne ait petrol depolarında büyük patlamalar olmuştur. 10 Mayıs 2002 Potter Barr'da olan ikinci tren kazasında hızla giden tren raydan çıkıp havaya uçmuş ve bir vagonu istasyon platformu üzerinde epeyce kaydıktan sonra durmuş, 7 kişi ölmüş ve çok sayıda yaralı ortaya çıkmıştır.
* [[Berkhamsted]]: "Britanya Film Enstitüsü" ve "Milli Film ve Televizyon Arşivi"'nin bulunduğu şehir. Normanlara tarafından yapılmış eski bir kalesi bulunmaktadır.
* [[Bishop's Stortford]]; Londra "Stansted Havameydanı" yanında bulunur.
* [[Borehamwood]]: 1970li1970'li yılların sonlarına kadar "MGM-British Studios" film şirketini stüdyolar kompleksinin ve diğer film stüdyolarının bulunduğu şehir "Britanya Hollywood"u olarak isimlendirilmistir.
* [[Broxbourne]]
* [[Cheshunt]]: Londra'da çalışanların çoğunluğunun yaşadığı "yatakhane şehir". "Lotus Cars" şirketinin doğduğu şehir .
* [[Royston (Hertfordshire)|Royston]]: Kontlugun en kuzeyinde bulunan kenttir. Kentin yakınında Hristiyanlık İngiltere'de yayılmasında önce insan eliyle yapılmış antik "Royston Mağarası" bulunur ve bu mağara pagan Kelt din adamları Druidler tarafından yapıldığı iddia edilmektedir.
* [[Sawbridgeworth]]
* [[Stevenage]]: Kontluğun kuzeyindedir. Ebenezer Howard tarafından öngörülmüş "Bahçe Şehri" prensiplerine göre [[II. Dünya Savaşı]] sonrasında gayet planlı olarak kurulmuş olan ilk yeni "bahçe şehri"'dir. Nüfus 1950li1950'li yıllarda öngörüldüğünden çok daha hızla artmıştır.
* [[St Albans]]: Antik Romalılar tarafından Verulamium adıyla kurulmuş şehir. Kurulduğu zaman İngiltere'de önemli Roma yolu olan "Watling Street" yolunda önemli bir merhale idi. Günümüzde 1877'den itabaren Anglikan Katedralidir. Ama 1077'de yapillmasından Protestan reformları ile kapatılmasına kadar büyük Bendiktin manastır kilisesi olarak kullanılmıştır. Romenesk/Gotik mimari şekilde olup turistik olarak ilgi çeken büyük bir yapıdır.
* [[Tring]]: Turistik Chiltern Tepeleri silsilesinin yamaçlarında olan kasaba.